Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Teknoloji: 3D Diseksiyon Masası

Yeni Teknoloji: 3D Diseksiyon Masası
Buğrahan Ceylan

Yeni teknolojiler sağlık sektöründe yalnızca iletişimi değil aynı zamanda eğitim alanını da etkilemektedir. Gelecekte sağlık uzmanı olabilmek için eğitim gören pek kişiye yönelik mobil uygulamalar mevcuttur. Yalnızca mobil alanında olmamakla birlikte, gelişen teknoloji, oldukça karışık ve uzun yıllar süren tıp eğitimini daha pratik bir hale getirmeye başlamıştır. Dünyanın ilk 3D interaktif sanal inceleme masası The Anatomage Table bu teknolojilerin son ürünlerindendir.


Yüksek çözünürlüğe sahip anatomik modelleri içinde barındıran bu masa sayesinde, hem sağlık uzmanları hem de sağlık eğitimi gören pek çok kişi insan anatomisini çok daha kolay bir şekilde inceleyebilme imkanını sunmaktadır.
Multi-touch özelliği ile, kullanıcıların vücudun herhangi bir noktasını farklı açılarla görebilmelerine ve inceleyebilmelerine olanak sağlayan The Anatomage Table, farklı cüvut yapıları içindeki katmanlarında olabilecek en yüksek çözünürlüklerde görüntülenebilmesini sağlamaktadır.


Sağlık uzmanları açısından da oldukça yararlı olabilecek olan bu teknoloji, bir hastadan alınan verilerin yüklenerek istenilen modellerin de görüntülenebilmesini mümkün kılmaktadır. MRI ve CT taramalarını görüntüleyebilen sanal masa, ayrıca bir kadavra üzerinde yapılamayacak geri alma işlemlerini de kullanıcılara sunabilmektedir.

Submit a Comment