Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Neden Sağlık Hizmetleri Apple’a İhtiyaç Duyuyor?

Neden Sağlık Hizmetleri Apple’a İhtiyaç Duyuyor?
Seçil Uygungil

Mobil uygulamalar denilince çoğumuzun aklına gelen ilk şirket Apple’dır. Bunun sebebi ise şüphesiz ki Apple’ın 2008 yılında açtığı App Store’dan sonra mobil teknoloji tahtını kapmış olması. Apple sayesinde 2008 sonrası mobil teknolojilerde yeni bir çağ başladı diyebiliriz. Üstelik her alanda olduğu gibi sağlık alanında da birçok uygulama App Store’un bünyesine dahil oldu ve hayatımıza büyük kolaylıklar getirdi. Son zamanlarda Apple’ın dijital sağlık konusuna yoğunlaşmış olması da Silikon Vadisi’ndeki komşularını fazlasıyla heyecanlandırmış olmalı.

Apple’ın, uygulama şirketlerine mobil alanda etkili olabilme şansını vermiş olması, App Store’u sadece bu şirketlerin aracısı olarak kullanacağı anlamına gelmiyor tabi ki. Apple gözünü şu sıralar giyilebilir teknolojilere dikmiş durumda.  Her ne kadar mali raporlarında yer almamış olsa da, daha önceki yazımızda bahsettiğimiz iWatch için oldukça yoğun çalıştıkları söyleniyor. Farklı ülkelerden iWatch’u pazarlayabilmek için patent almaları da bunun en büyük kanıtı diyebiliriz. Ayrıca şirket şu sıralar sensör teknolojilerinde adı geçen başarılı firmalardan çalışan alıyor. Bu çalışanlardan Ueyn Block’u C8 MediSensors şirketinden optik algılama alanında ve Todd Whitehurs’u Senseonics şirketinden donanım geliştirme müdürü olarak çalıştırmak üzere aldı.

iWatch’ı sadece kalp ritmini ve yaktığınız kalorileri ölçen bir alet olarak tanımlamak büyük haksızlık olur. Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook’un, D11 Konferansı’nda birden fazla özelliği olan giyilebilir teknolojileri başarısız bulduğunu belirtmesi belki de iWatch’ı bir kontrol merkezi olarak kullanabileceklerinin bir işaretidir. Vücudun farklı bölgeleri için sensörler geliştirerek tüm sensörlerin kontrolünü iWatch ile sağlama gibi bir planları olabilir. Bu da kullanıcıların iWatch’ı kullanırken zorlanmamasını sağlayabilir.  Ayrıca ölçümlerin sadece bilekten yapılmaması, vücudumuz hakkında daha detaylı bilgiler elde etmemize yardımcı olacaktır. Belki de sensör uzmanları özellikle bu sebeplerden dolayı işe alınıyor. Böylece iWatch tahmin edebileceğimizden çok daha hünerli bir cihaz olarak karşımıza çıkabilir.

iWatch App Store’a gelişi dengeleri değiştirebilir. App Store’un bünyesinde şu an 10,000’den fazla sağlık ve fitness uygulaması bulunuyor ve bunların arasında giyilebilir teknoloji uygulamaları da mevcut. Henüz bu tür uygulamaların sağlıklı olup olmadığını incelemek için takip edilen standart bir kıstas bulunmuyor.  iWatch’ın başarılı olması durumunda gelecek yeni uygulamaların da kalitesi artabilir.

Submit a Comment