Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mayo Clinic’in Sağlık Hizmetlerine Sosyal Medyada Katkıları

Mayo Clinic’in Sağlık Hizmetlerine Sosyal Medyada Katkıları
Seçil Uygungil

Mayo Clinic, sosyal medyayı sağlık hizmetlerini yaymak için kullanan dünyanın en büyük tıbbi hizmet topluluğudur. Amerikan İç Savaşı’ndan sonra 1889 yılında kurulan topluluk, o yıldan bu yıla kadar zamanın şartlarına ayak uydurmayı başarmıştır. Topluluğu sağlık sektörünün liderlerinden biri haline getiren özelliği ise, başarılı ameliyatlar gerçekleştirmesinin yanı sıra sosyal ağları da çok etkin bir şekilde kullanabilmesidir. Sosyal ağlarını geliştirmek üzere kurdukları The Mayo Clinic Center for Social Media, dünya çapında sağlık eğitimi, sağlık bilgisi okur-yazarlığı ve diğer sağlık hizmetleri için sosyal medyayı kullanan diğer hastanelere, uzmanlara ve hastalara yardımcı olmaktadır.

Mayo Clinic, sağlık alanındaki en popüler Youtube kanalına sahip. Twitter’da yaklaşık 600.000 takipçisi ve Facebook sayfasında 450.000 beğeneni bulunuyor.  Ayrıca çeşitli uzmanlık alanlarıyla 300.000’den fazla bağlantısı bulunan ek bir Facebook sayfaları daha var.  Ayrıca News BlogPodcast Blog ve Sharing Mayo Clinic bloglarında hastalara ve çalışanlara Mayo Clinic’te yaşadıkları deneyimi aktarma fırsatı veriyorlar.

The Mayo Clinic Center for Social Media’nın yöneticisi Lee Aase, hastalara ulaşmanın en hızlı yolunun sosyal medyayı kullanmak olduğunu ve hastaların deneyimlerini paylaşmasının gelecek stratejiler için gerekli olduğunu belirtiyor. Topluluğun Social Media Network adında oluşturduğu portal; sektör çalışanlarına ve hastalara sunduğu sosyal medya araçları, kaynakları ve rehberliği ile çeşitli hizmet ve deneyimleri internet kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunuyor.

Bunlara ek olarak The Mayo Clinic Center for Social Media, sosyal medyanın nasıl kullanılabileceğini gösteren geniş bir eğitim programı Social Media Residency’i oluşturdu. Katılımcılar eğitime bizzat ya da çevrimiçi olarak katılabiliyor. The Mayo Clinic, Social Media Residency ile başlayıp Social Media Health Network’le biten bir sosyal medya haftası düzenliyor.

Eğitime ek olarak sosyal medyaya dair ipuçlarının bulunduğu Bringing the Social Revolution to HealthCare kitabı veriliyor. Sağlık sektörünün hangi dalında olursanız olun, sosyal medyaya ayak uydurmak istiyorsanız Mayo Clinic takip edilebilecek en iyi kaynaklardan biridir diyebiliriz.

 

Submit a Comment