Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Nezle ve Grip Salgınlarını Telefonunuzla Takip Edin

Nezle ve Grip Salgınlarını Telefonunuzla Takip Edin
Kubilay Han Uluerim

GSK ve Weather Company ortaklığında nezle ve grip hastalıklarının bölgesel faaliyetlerini tıpkı hava durumu gibi gösteren bir uygulama geliştirildi.

Cold and Flu Tracker adlı uygulama aynı zamanda GSK’nın Theraflu ExpressMax ilacının tanıtım kampanyasının bir parçası olarak hizmete sunuluyor. Theraflu markasının bu aşamada IBM Watson ortaklığından yararlanacağı söyleniyor. Örneğin kullanıcılar akıllı telefon veya bilgisayarlardan Watson’ın chatbotu ile konuşulabiliyor ve “grip ne kadar süre bulaşıcıdır?” gibi sorular sorabiliyorlar. Yapay zekâlı Watson ise bu sorulara en iyi cevapları vermeye çalışıyor.

Resmi açıklamaya göre Cold and Flu Tracker uygulamasının kullandığı veriler hastalıkların yayılmasını haritalandıran Sickweather ve CDC’den alınıyor. Normalde CDC’nin haftalık grip raporu yayımlanmadan hastalığın yayılma şekli hakkında bilgi alamayan kişiler, şu andan itibaren weather.comTheraflu.com ve Weather Channel üzerinden her türlü takibi yapabiliyorlar. Böylece anlık olarak çevrelerinde yayılan hastalığa karşı önlem alabiliyorlar.

Geliştirilen uygulama, kişilerin hastalık neticesiyle iş ve okuldan uzak kalmasını önlemenin yanında yaşlılar için de hayati önem taşıyor. Bu konuda açıklama yapan Sickweather CEO’su Graham Dodge’un dediğine göre kronik hastalıklar veya zayıf bağışıklık sistemi yüzünden grip ve nezle gibi hastalıklar 60 yaş üstü kişilerde ölümcül olabiliyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment