Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Uyku Probleminize Son Verecek Tek Bir Yüzük: Thim

Uyku Probleminize Son Verecek Tek Bir Yüzük: Thim
Kubilay Han Uluerim

Uyku sorunları yaşayan kişilerin gün içinde halsizlik, baş ağrısı ve unutkanlık belirtileri göstermeleri kaçınılmaz bir gerçek. Özellikle kanser ve AIDS gibi hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerin düzgün bir uyku çekmesi pek çok doktor tarafından şart koşuluyor.

“Daha rahat ve hızlı nasıl uyunur?” sorusuna cevap vermek için çalışmalar yapan Thim adlı bir ekip, şu anda Kickstarter üzerinden yürüttüğü kitle fonlama kampanyasına desteklerinizi bekliyor.

Thim neler vaad ediyor?

Kısacası 30 dk daha hızlı uykuya dalıp 70 dk daha fazla uyumanızı sağlayan Thim, şu prensiplerle çalışıyor: Öncelikle yüzük şeklinde olan cihaz parmağa takılıyor. İçindeki hareket sensörleri sayesinde kullanıcının uykuya daldığını hisseden Thim, 3 dk sonra kişiyi uyandırıyor. Geceleri kalkıp su içtiğinizde ve tekrar yattığınızda nasıl da kolay uyuduğunuzu hatırladınız mı? İşte Thim bu biyolojik özellikten faydalanıyor. Zira vücutlarımız bir kere uykuya daldıktan sonra ne kadar uyanırsa uyansın tekrardan uyumak için zorlanmıyor. Kullanıcılar cihazı ilk defa kullanırken belirli bir süre antrenman moduna tabi tutuluyorlar. Bu sayede vücut erken uykuya dalmaya biyolojik olarak alışıyor.  

thimtasa

Thim ekibi tasarım aşamasındayken

Pek çok uyku takip sisteminin aktigrafi yöntemini kullandığını belirten Thim ekibi, bu yöntemin tutarlı veri toplamadığını vurguluyor. Çünkü aktigrafi yöntemi tamamen vücut hareketlerinin takibine dayanıyor. Örneğin bir kişi uyumasa da hareketsiz durabilir, bu da cihazın yanlışlıkla uyku verisi kaydetmesine sebep olabilir. Thim’in kullandığı yöntemde ise arada sırada titreşen cihazı parmağınızı belli bir şekilde sallarayak durdurmanız gerekiyor. Eğer bunu yapmıyorsanız cihaz sizin uyuduğunuzu algılıyor.

Ek olarak Thim’in kullanıcıya enerji verecek kısa dinlenme celseleri de bulunuyor. Araştırmacıların söylediğine göre iyi bir dinlenme 5 dakikadan uzun ve 15 dakikadan kısa olmalı. Aksi taktirde uyandığınızda yorgun veya uyuşuk olabiliyorsunuz. Bu özel dinlenme modu sayesinde 10 dk uyuduktan sonra uyandırılmanız ve zinde bir şekilde gününüze devam etmeniz mümkün.

2017 ortasına kadar çıkmasını bekleyeceğimiz cihaz şimdiden 453 destekçiye sahip ve 78,036 $ fon toplamış durumda.

 

Kaynak:

Submit a Comment