Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çocuğunuzun Otizm Riskini Cep Telefonunuzla Hesaplayın

Çocuğunuzun Otizm Riskini Cep Telefonunuzla Hesaplayın
Kubilay Han Uluerim

Otizm, CDCP’nin tanımına göre her 68 çocuktan 1’ini etkileyen zorlu bir sinirsel gelişim bozukluğudur. Bu hastalık 18 aylıktan başlayarak teşhis edilebilse de ebeveynlerin bazı semptomları tespit edebilmesi kolay olmuyor. Bu yüzden pek çok aile, çocuklarını 4 yaşına gelene kadar doktora götürmeyebiliyor. Hatta bazen uzmanlar bile teşhis koymakta zorlanıyorlar.

Bu soruna müdahale etmek için geliştirilen Autism and Beyond mobil uygulaması eğer yaygın kullanıma ulaşırsa işleri tersine çevirebilir. Duke Medicine tarafından geliştirilen ve Ekim 2015 tarihinde denemelere başlayan uygulama, bugüne kadar binlerce ailenin çocuğuna otizm riski için değerlendirme yapmış durumda. Autism and Beyond direkt olarak otizm görüntüleme ve tespit üzerine özelleştirilmiş bir uygulama olmasa da geliştiriciler uzun vadede daha tutarlı uygulamaların ortaya çıkacağını söylüyorlar.

enhanced-mid-18472-1444876958-2

Duke’ün otizm uygulamasının çalışma prensipleri anket şeklinde testlere ve videolu duygu analizine dayanıyor. Ebeveynler, psikologların otizm tespiti için kullandığı bazı videoları uygulama sayesinde çocuklarına izletiyorlar. Bu videolarda çocuklara hareketli toplar gösteriliyor, “Itsy Bitsy Spider” veya “Twinkle, Twinkle Little Star” gibi şarkılar çalınıyor. Çocuk ekrana baktığı süre boyunca ön kamera tarafından yüz hareketleri kaydediliyor. Ebeveynler bu videoyu daha sonra araştırmacılara yollayıp analiz etmelerini isteyebiliyorlar ve çocuğun otizm riskiyle ilgili geribildirim alabiliyorlar.

“Biz sadece otizm konusunda görüntüleme yapmak istemiyoruz, ailelere rehber olup onları yönlendirmeyi de hedefliyoruz. Cebinizdeki bilgisayarın tüm nimetlerinden faydalanacak aygıtlar geliştirmeye çalışıyoruz.”

– Autism and Beyond Yardımcı Başkanı Dr. Helen Egger.

 

Kaynak:

Submit a Comment