Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

NHS’ten Kalp ve Akciğer Hastalarını Evden Gözlemek İçin Yeni Sistem

NHS’ten Kalp ve Akciğer Hastalarını Evden Gözlemek İçin Yeni Sistem
Kubilay Han Uluerim

Norfolk Community Health and Care Trust kalp ve akciğer hastalarının kendilerini test etmelerini sağlayan yeni bir hizmeti halkın kullanımına sundu.

Bu hizmet hastaların önlenebilir nedenlerle hastaneye başvurmasını engelliyor ve hayati değerlerin evdeyken tek başına kontrol edilebilmesini sağlıyor. Bu sayede hastane yatakları boşalıyor, ameliyat bekleme süreleri azalıyor ve kırsalda yaşayan hastaların uzun mesafeler katetmesi gerekmiyor.

“Doktorlar hastaların eğilimlerini gözlemleyebiliyor ve gerektiğinde müdahale edebiliyorlar. Bu sayede hastalara zamanında yardım edip onlara semptomlar hakkında bilgiler veriyor, kişinin kendi kendine bakmasını teşvik ediyoruz.”

– Norfolk Community Health and Care Trust’tan Rhona Macpherson

Vakıf Norfolk’ta 880.000 kişiye hizmet verdiğinden NHS içindeki en büyük toplum sağlığı tedarikçilerinden birini oluşturuyor. Sistemi kullananlar arasında Norwich, Kuzey Norfolk ve Güney Norfolk bölgelerindeki kalp hastalığı hemşireleri, toplum ve vaka yönetcileri bulunuyor. Söylenilene göer bu hizmet ilk yılında 240 hasta tarafından kullanılacak ve bazı hastaların hastaneden erken taburcu olmasını sağlayacak. Hastalar eski sistemde klinikte, evde ve telefon üzerinden danışmanlık hizmeti alırken yeni sistemle beraber tıbbi bir cihaza sahip oluyorlar ve kendi hayati değerlerini ölçmeyi öğreniyorlar. Bu değerlerin arasında nabız, kan basıncı, vücut sıcaklığı, ağırlık ve oksijen doygunluğu bulunuyor. Toplanan veriler daha sonra doktorlara yollanıyor ve elektronik hasta kayıt sistemlerine giriliyor. Eğer hastanın hayati değerleri belirli sınırların dışındaysa hemen irtibata geçiliyor ve müdahale ediliyor. 

Norfolk Community Health and Care Trust’ın 30 tane sipariş ettiği bu cihaz 6 hafta boyunca kullanılacak ve hastalar arasında değiştirilecek. Cihazın Inhealthcare tarafından geliştirildiği de açıklanan bilgiler arasında.

Submit a Comment