Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıl Sağlınız Kişiselleştirilmiş Dijital Koçlar ile Kontrol Altında

Akıl Sağlınız Kişiselleştirilmiş Dijital Koçlar ile Kontrol Altında
Kubilay Han Uluerim

İngiliz Kraliyet Ailesi’nden Prens Harry, Heads Together bağış kampanyası için yaptığı barbekü partisinde akıl sağlığı konusunun üzerinde daha fazla durulacağını belirtti. Annesi Prenses Diana’nın ölümünden bahsetmediği için pişman olduğunu belirten Harry, pek çok insanın yas tutarken çeşitli psikolojik zorluklarla karşılaştığını vurguladı.

BBC’ye verdiği röportajda “Herkes acı çekebilir… Kraliyet Ailesi üyesi, sporcu, asker veya minibüs şoförü olsalar bile” diyen Prens Harry, ölümün oldukça ağır bir yük olduğuna değindi.

NHS’in resmi raporlarına göre; Birleşik Krallık’taki her dört yetişkinden biri hayatlarının belirli bir aşamasında ruh sağlığıyla ilgili sorunlar yaşıyor ve bu hastalıklar ülke ekonomisine 1 milyar pounda mâl oluyor.

pacifica

Bu konu üzerinde duran dijital sağlık uzmanı Inhealthcare, düşük seviyeli depresyon ve anksiyete sorunları olan insanlara yardım etmek için yeni bir teknoloji geliştiriyor. Güz döneminde kullanıma sunulacak bu hizmet, içerdiği küçük stratejiler ile insanların kendilerine basitçe nasıl yardım edebilceklerini öğretecek.

Inhealthcare, bu projeyi yürütürken Joanne Wilkinson tarafından kurulan kâr amacı gütmeyen şirket My Possible Self ile çalışarak Pacifica adlı bir iPhone uygulaması geliştiriyor. Bu uygulama her kullanıcının ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilecek ve tavsiyelerde bulunacak. Bir tanıdığın vefatı, stres ve korkunun da içinde bulunduğu 14 değişik modül üzerinden seçimler yapılabilecek. Bu modüllerin daha önceden kanıtlanan bilişsel davranış terapileri temelinden yola çıkarak geliştirildiği de açıklanan bilgiler arasında.

“İnsanların kendilerini rahatsız eden konularla başa çıkmaları ve kontrolü ele almaları için herkese yardım etmek istiyoruz.”

– Ürün uzmanı Fleur Wilkinson

Submit a Comment