Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

BioHarness Madde Bağımlılarının Takibinde Kullanılacak

BioHarness Madde Bağımlılarının Takibinde Kullanılacak
Buğrahan Ceylan

Son yıllarda teletıp sağlık alanında büyük devrimler yaratmakta. Düşük maliyetli ve kullanımı kolay çözümler sunan teletıp, bu kez madde bağımlılarının kontrolünde kullanılabilecek.

Zephyr teknoloji şirketi tarafından, daha önce askeri amaçla üretilen Bioharness’ın bu kez madde bağımlıları için kullanılabileceği ortaya çıktı. Kısa bir süre önce gerçekleştirilen Amerikan Teletıp Kuruluşu konferansında, bir psikoloji öğrencisi BioHarness aracılığıyla, kokain kullanıcılarının yaşam sinyallerini takip ederek, sağlık durumlarını takip edebildiğini açıkladı. Özellikle madde bağımlılığından kurtulmaya çalışan hastaların süreçlerinin kontrol edilmesinde büyük rol oynayabileceği fark edilen BioHarness, madde bağımlılarının solunum ve kalp atış hızlarını anlık olarak görüntüleyerek sağlık uzmanlarını uyarabilecek.

BioHarness nedir?

İlk önce ordu için geliştirilen, daha sonra aletler ve diğer sporcular tarafından kullanılan, kişinin göğüs kısmına monte edilerek anlık olarak hayati göstergelerin ölçümlenmesini sağlayan giyilebilir bir teknolojidir.

Bioharness’ın bu yeni alanda kullanımıyla, hastanelerde elde edilen verilerin çok daha fazlasını anlık olarak, üstelik çok daha az maliyetle elde edilmesi bekleniyor.

Tele tıp hakkındaki diğer yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Submit a Comment