Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Pakistan Doğru Doktora Mobil Uygulamalarla Ulaşmayı Tercih Ediyor

Pakistan Doğru Doktora Mobil Uygulamalarla Ulaşmayı Tercih Ediyor
Kubilay Han Uluerim

İlk yardım gerektirecek acil durum vakaları beklenmedik anlarda gerçekleşebilir. Bu tarz durumlarda hızlı bir şekilde doğru doktora erişip gereksiz işlemlerle uğraşmadan hemen teşhis ve tedaviye başlamak oldukça önemlidir. Pakistan’da Ehsan Imam tarafından geliştirilen Marham adlı bir mobil uygulama sayesinde kişilerin doktor bulma derdi sona eriyor.

Geo News’a verdiği röportajda çevresindeki kişilerin doktor bulmada zorlandığını belirten Imam, dijital çözümler arayarak duruma el atmaya karar vermiş. Kendisinin anlattıklarına göre Marham uygulamasına ilham kaynağı olan şey aslında bir trajedi. Nisan 2007 tarihinde karaciğer rahatsızlığı yüzünden hastaneye kaldırılan Ehsan Imam’ın babası, doktorun tıbbi raporları okuması fakat bulguları kabul etmemesi yüzünden hastaneden zorla taburcu edilmiş. Bu olay sonucu 3 gün içinde babasının vefat ettiğini belirten Ehsan, Pakistan’daki herkesin kısa zamanda uzman doktorlara erişebilmesi için mobil bir uygulama geliştirme kararı almış. Zira kendisi daha önceden de mobil platformlar için uygulamalar geliştiren bir yazılımcıymış.

marham-1

Marham adlı uygulamayı kullanan kişiler Karaçi, Lahor ve İslamabad’ın da içinde bulunduğu 12 şehirde hizmet alabiliyorlar. Hastalar gözlemledikleri semptomlara göre uzman doktorlara ulaşıyor, mesajlaşıyor ve randevu ayarlayabiliyor. Bu sayede form doldurma işlemleri, sırada ve telefonda bekleme gibi özellikle kalabalık toplumlarda aşılması gereken sorunlara bir çözüm sunuluyor. Ehsan Imam’ın söylediğine göre Marham şimdiden 30.000 indirme sayısını aşmış ve 10.000 doktor randevusuna aracı olmuş.

 

Kaynak:

Submit a Comment