Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Sağlık Teknolojileri Paris Moda Haftası’nda Baş Gösterdi

Giyilebilir Sağlık Teknolojileri Paris Moda Haftası’nda Baş Gösterdi
Kubilay Han Uluerim

Giyilebilir teknolojilerin klinik deneylerde, hasta bakımında, sporda veya savaş alanında anlık olarak hayati verilerin takibi için kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Büyük firmaların veya küçük ekiplerin çeşitli mecralarda yatırımcılardan topladıkları fonlarla neler yapabildiklerine ise son 5 yıldır çoğumuz aşinayız. Lakin bu teknolojiyi moda sektöründe görmek pek de sık karşılaştığımız bir hadise değil.

Bu konuya örnek olarak geçtiğimiz günlerde Paris Moda Haftası’nda Hüseyin Çağlayan ve Intel ortaklığında değişik bir etkinlik gerçekleştirildi. Yaz/Bahar koleksiyonunun sunumunun yapıldığı bu defilede modellerin hepsi gözlük ve kemer şeklinde sağlık takip cihazları giyiyordu. Gözlüklerin içinde EEG elektrotları, kalp monitörleri ve mikrofonlar bulunurken kemerlerde ise stres seviyesini ölçen sensörler vardı. Intel Compute Stick tarafından geliştirilen bu cihazlar aynı zamanda Bluetooth bağlantılı oldukları için kendi aralarında verişi akışı sağlanıyordu.

Intel’in Paris’te kullanılan giyilebilir teknolojilerini tekrar görmek isteyenler Londra’daki Design Museum’un “Fear and Love: Reactions to a Complex World” sergisini Kasım ayında ziyaret edebilirler.

show-3-1200x1800

Kaynak:

Submit a Comment