Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Spur Projects’ten İntihar Odaklı Yeni Bir Proje

Spur Projects’ten İntihar Odaklı Yeni Bir Proje
Kubilay Han Uluerim

Kâr amacı gütmeyen Avustralyalı firma Spur Projects, akıl sağlığı problemleri olan hastalara yardım etmek ve veri toplamak amacıyla 7 milyon kişinin katılacağı bir proje yürüteceğini duyurdu. 10 Ekim’de başlayacak olan proje 1 hafta sürecek, katılımcılar “How is the World Feeling?” adlı mobil uygulamayı kullanarak duygularını ve ruh hallerini kaydedecek.

“Her yıl 1 milyondan fazla kadın ve erkeğin canını alan intihar, tüm dünyayı etkileyen salgın bir hastalıktır. Bu rakam meme kanseri, şiddet, savaş ve löseminin sebep olduğu ölümlerden bile fazla. Akıl sağlığı bozukluğu ve intiharın temel nedenlerinden biri de dışlanma hissidir. 7 milyon kişinin neler hissettiğini anlık olarak izleyebilmek, intihar sebebi olan bazı duyguların aslında ne kadar normal olduğunu kişilere gösterecektir.”

– Spur Projects

world

Geliştirilen bu uygulama aslında daha önce denemesi yapılan ve 6 günde 20.000 kişinin katıldığı “How is Australia Feeling?” adlı projenin daha geniş çaplı hâli. Proje boyunca uygulamayı kullanan kişiler öncelikle çeşitli demografik bilgileri sisteme girecekler. Sonraki aşamalarda ise günlük olarak duygularını kaydetmek için bildirimler alacaklar. Örneğin mutlu, üzgün, sinirli, endişeli, güçlü ve huzurlu gibi ruh halleri seçilebilecek. Katılımcıların istediği takdirde daha sonra tekrar açıp bakabileceği bu kayıtlar, kişilerin psikolojik değişimlerini takip etmelerini kolaylaştıracak.

Psikolojik sıkıntıları olan bu kişilerin dünya ile iletişim hâlinde kalmasını sağlayan projenin tabii ki veri toplama amacı da bulunuyor. Firmadan gelen açıklamaya göre uzmanlar 7 milyon katılımcıdan 70 milyon civarı veri toplamayı bekliyorlar. Toplanan bu verilerin intharla ilgili daha detaylı araştırmalarda kullanılacağı belirtiliyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment