Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Samsung’dan Alzheimer Hastaları için Yeni Uygulama

Samsung’dan Alzheimer Hastaları için Yeni Uygulama
Nihal Yormaz

Her gün düzinelerce mobil uygulamanın piyasaya sürüldüğü günümüzde, bu uygulamaların çoğu, bir süre sonra anlamını yitiriyor ve rafa kalkıyor. Her yeni uygulamanın amacı, çevremize ve insanlığa hizmet etmek değil elbet. Hatta genellikle de tüm bu uygulamaların, teknik detaylarıyla ilgileniyor ve toplum olarak teknolojiyi kullanmanın sınırını bilmiyoruz.

Samsung, bu anlamda rakiplerinden biraz daha duyarlı bir marka. Hem teknolojik özellikleri yüksek, hem de kullanıcısının hayatını kolaylaştıracak uygulamalar geliştirme konusunda çalışmalarına, aralıksız devam eden Samsung, şimdi de; Backup Memory adını verdiği bir uygulamayla karşımızda. Özel bir yedekleme sistemine ve belleğe sahip olan bu yeni uygulama, Alzheimer hastalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Alzheimer hastalığından mustarip insanların, hastalıkla mücadele süreçlerinde bazı becerilerini ve hareketlerini, kendi kendilerine yeterek, bağımsız bir şekilde yapabilmelerini sağlayan uygulama, hastalığın etkilerini de en aza indirmeyi hedefliyor. Bu anlamda uygulamanın; Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini ve konforunu arttırma kapasitesinin yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Uygulama; erken evre Alzheimer hastaları için geliştirilmiş, Sisteme kayıtlı kişiler, hastaya yaklaştığında, sistem onları tanıyor ve hastaya bu kişilere ait önceden yüklenmiş fotoğraflar yoluyla bir uyarı yollayarak, hastanın onları tanımasını sağlıyor. Fotoğrafların ve videoların, istenilen an yeniden görülmesini sağlayan uygulama; bu sayede unutma sürecini geciktirmeye de yardımcı oluyor. Bu uygulama aynı zamanda, Bluetooth ve GPS yoluyla, hastaya yakın mesafede bulunan aile bireylerinin fotoğraflarının ekranda görünmesini ve böylece o kişiyi unutma sürecinin gecikmesini sağlıyor. Bu sayede, ailede bu uygulamayı kullanan diğer bireylerle hasta arasında belli oranda bir bağ kurulmuş olunuyor. Şu an için çok temel fonksiyonlara sahip olan uygulama; hastalığın etkilerini yavaşlatma ve hastaların hayatlarını kolaylaştırmada, hastalara epeyce yararlı olacak gibi gözüküyor.

Uygulamanın tanıtım videosunu buradan seyredebilirsiniz.

Submit a Comment