Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

DARPA ile Kryptowire Anlaştı: Askerlerin Vücut Fonksiyonları Saniye Saniye Takip Edilecek

DARPA ile Kryptowire Anlaştı: Askerlerin Vücut Fonksiyonları Saniye Saniye Takip Edilecek
Özge Uçar

Akıllı telefon sensörlerinden elde edilen bilgileri toplayıp sınıflandıran Kryptowire, DARPA ile gerçekleştirdiği anlaşma kapsamında orduda görev alan askerlerin sağlık verilerini analiz edecek.

ABD Savunma Bakanlığına bağlı olarak faaliyet yürüten İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) veri şirketi Kryptowire ile 5.1 milyon dolarlık bir antlaşma imzaladı. Halihazırda yürüttüğü bir dijital sağlık programı bünyesinde Kryptowire ile iş birliğine giden DARPA, mobil teknolojiyi; askerlerin fizyolojik verilerini anlık olarak değerlendirmek, sağlığını uzaktan izlemek, tedavide uygulanan ilacın metabolizmasına uygunluğunu ölçmek ve hastalıklarını önceden tespit etmek için kullanmayı planlıyor.

Kryptowire CEO’su Angelos Stavrou, sahip oldukları teknolojiyi sadece ordu mensuplarına sunmanın ötesinde bir amaçları olduğunu belirtti ve “İleride bu teknolojiyi genel tüketiciye dönük bir ürün olarak geliştirmek ve sağlık sorunlarını mümkün olduğunca erken tespit etmek istiyoruz” dedi.

İnternet dahil, günlük hayatımızı şekillendiren önemli teknolojilerin birçoğunun vakti zamanında DARPA’dan çıkmış olduğunu göz önünde bulundurursak; DARPA’nın askerlerin sağlığını korumaya yönelik gerçekleştirdiği inovatif projeler, gelecekte sağlık sistemlerinin vazgeçilmez parçaları olabilir.

Kaynak: MobiHealthNews

Submit a Comment