Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çocuklarda Miyopi İlerlemesini Yavaşlatan Gözlük Geliştirildi

Çocuklarda Miyopi İlerlemesini Yavaşlatan Gözlük Geliştirildi
Özge Uçar

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden bilim insanları geliştirdikleri yeni bir mercek ile çocuklarda miyopi ilerlemesini %60 oranında azaltmayı başardı.

Miyopi, cisimlerden yansıyan ışınların görme merkezinden önde odaklanmasıyla ortaya çıkan bir görme kusurudur. Araştırmacıların Odaklı Birleştirilmiş Çoklu Segment (DIMS) adını verdikleri yeni mercek, ışınların kırılma noktasını düzelten optik bir bölge içeriyor. Mikro segmentlerden oluşan bu optik bölge, miyopi ve astigmata bağlı görme kusurlarını aynı anda düzelterek hastalıkların daha da ilerlemesini önlüyor.

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki isim Profesör Carly Lam, “Ciddi miyopi vakaları, kalıcı körlük ile sonuçlanabilir. DIMS gözlük lensleri çocukların göz sağlığını korumaya yardımcı olur” dedi.

DIMS tipi yeni merceklerin kullanıldığı gözlükler, miyopi ve astigmatlı 160 çocuk üzerinde denendi. Gözlüğü kullanan çocukların %60’ında miyopi ilerlemesi azalırken, %20’sinde tamamen durdu. Lisanslanan yeni merceklerin bu yaz satışa sunulması bekleniyor.

Kaynak: Medicalxpress

Submit a Comment