Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Astım

İnternet Dünyasında Astım
Buğrahan Ceylan

Kronik bir rahatsızlık olan astım hastalığı, sağlık kalitesini önemli ölçüde azaltan bir rahatsızlıktır. Astım hastalığına yakalanan kişi sayısı günden güne artmakta olup, bu artışa doğru oranda sayısı artan sağlık bilgisi web siteleri de ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda astım hastalığı ile ilgili haber kaynakları, blog sayfaları, podcast yayınları, sosyal medya grupları ve YouTube kanallarını sizlerle paylaşacağız.

İlk olarak güncel haberlere ulaşabileceğiniz ve internet dünyasındaki kaliteli kaynakları belirtecek olursak:

1- eMedicineHealth.com – Asthma

eMedicineHealth.com Mayıs 2003 yılında kurulan ve sağlık bilgisi tüketicilerine yönelik olarak kurulmuş bir web sitesidir. Doktorlar, Sağlık uzmanları tarafından, hastalar ve bilgi tüketicilerine yönelik, 900′ün üzerinde makaleyi bünyesinde barındırmaktadır.

2- Mayo Clinic – Asthma

MAyo Clinic, her türlü komplex hastalığın teşhis ve tedavi süreci ile ilgili bilgileri paylaşma amacında olan ve kar gütmeyen bir kuruluştur.

3- Medical News Today 

Son paylaşılan Astım hastalığı ile ilgili haberleri takip edebileceğiniz Medical News Today ile aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz.

4- Asthma and Allergy Foundation of America

Kısaltma şekliyle AAFA, alerji ve astım hastalarına, sağlık uzmanlarına ve hasta bakıcılara  yönelik eğitici programlar ve araçlar sunan tek organizasyondur.  U.S. Centers for Disease Control and Prevention tarafından da onaylanmaktadır.

Blog sayfaları

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Astım hastalığı ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- The Angry Asthma Mama

Aimee tarafından kaleme alınan blog sayfası, 3 astım hastası çocuğu olan, 2 tanesi ise astımın yanı sıra aynı zamanda otizm problemi yaşayan bir annenin hikayesini anlatmaktadır.

2- EverydayHealth Allergy and Asthma Blog

Everyday Health, günlük olarak düzenli bir şekilde kendi sağlık durumlarıyla ilgilenmek zorunda olan ve bu konularla ilgili soruları bulunan kişiler için hazırlanmış bir sayfadır.

3- Dr. Neil Kao ( The Allergy’s Dude)

Güney Carolina, A.B.D.’de yaşayan Dr. Neil Kao tarafından hazırlanan bu sayfa, Dr. Kao’nun kronik sinüzit, astım, ürtiker, gıda alerjisi, böcek ısırıklarına gösterilen reaksiyonlar ve benzerleri gibi pek çok sağlık durumuyla karşı karşıya kalan hastaların bakımı ve daha sağlıklı bir hayat sürmeleri için gereken pratik bilgileri sunmaktadır.

4- About.com Asthma Blog

Bu web sitesi astım ve benzeri  hastalıklar hakkında oldukça geniş ve kaliteli bir bilgi kaynağı olarak hizmet etmektedir. Teşhis sürecinden, semptom ve belirtilerine, hastalığın başlangıç kısmından tedavi aşamasına kadar tam bir rehber durumundadır. Yalnızca astım hastalığına yakalanan insanlara yönelik değil, aynı zamanda bu hastaların yakınları ve bakıcılarına yönelik yararlı içerikler de bulunmaktadır.

Podcast yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat bana göre kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına Podcast denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda astım hastalığı ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- MUSC Health Audio Podcasts

Güney Carolina Üniversitesi tarafından hazırlanmış olan bu podcast yayını, astım hastalarının tanısı, tedavisi ve hastane içindeki bakımı ile ilgili yararlı bilgiler sunmaktadır.

2-  Allergy and Asthma Relief Podcast

Dr. Richard Gower tarafından hazırlanan bu yayın, yaz tatillerinizi allerjen etkilerden uzak durarak nasıl rahat geçireceğiniz hakkında oldukça y ararlı tavsiyeler vermektedir.

3- CDC Asthma Podcast

Centers for Disease Contrl and Prevention tarafından hazırlanan yayın, CDC tarafından oluşturulan tüm astım ile alakalı konu başlıklarını içinde bulunduran bir kaynaktır.

İnternet Grupları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, astım hastalığı ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- About.com Astım Hastalığı Forumu

About.com’un astım  hastalarına yönelik olarak oluşturduğu, alanında uzman hekimlerin bilgi paylaşımı yaptığı bir web sayfasıdır. About.com en iyi 15 içerik üreten web site arasında önemli bir yere sahip olma özelliğini de taşımaktadır.

2- Daily Strength

Astım hastalarını bir araya getiren ve bilgi paylaşımı yapılmasını amaçlayan bir web sitesidir.

3- Netdoctor – Astım Forumu

Sağlık uzmanları ile hastalar arasındaki bariyerleri tam anlamıyla kırmayı amaçlayan web sitesi, medikal bilgilerin hastalara olabildiğince anlaşılabilir ve temiz bir şekilde sunulması için çalışmaktadır.

4- Inpire- Asthma Community

Astım hasta ve yakınlarını diğer hastalar, özel bakıcılar ve diğer aileler ile buluşturarak bilgi paylaşımını sağlayan bir çevrimiçi topluluktur. Amerika Astım ve Alerji Kuruluşu tarafından sponsorluğu yapılmaktadır.

5-  Asthma

Astım hastalığı sebebiyle bilgi arayışında olan herkese açık bir Facebook sayfasıdır.

6- Asthma Support Group

Astım hastaları ya da yakınlarının birbirleri ile bilgi paylaşımı bulunabildği Facebook grubudur.

7- Asthma – Helping You Help Yourself 

Facebook’ta bulunan bu grup, astım ile ilgili sorulan her soruya olabildiğince açık ve yaralı olabilecek şekilde cevaplamayı amaçlayan ve bilgi paylaşımı yapmak isteyen kişiler tarafından oluşturulmuştur.

Twitter’da Astım Hastalığı: 

Twitter’da astım hastalığı ile ilgili gelişmeleri yayınlayan bazı organizasyonlar şu şekildedir:

Asthma UK

Allergic Living

ACAAI

AAFA National

News- Medical.Net

ASTHMA Foundation

Family Allergy and Asthma

Asthma.ca

BreatheSimple

Medical News Today Asthma News

Astım hastalığı ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

Michael Blaiss, MD

Ves Dimov, M.D.

Deborah Mason 

Astım Hastalığı İle İlgili Videolar, Animasyonlar ve YouTube Kanalları:

1- Dr. Vikram Jaggi’s Channel

2- Asthma UK

3- Asthma Foundation NSW

4- Asthma Society Canada

5- Asthma and Allergy Foundation

6- American Academy of Allergy, Asthma and Immunology

http://youtu.be/D77QIgA2Jog

Astım Hastalığı ile İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:

 

Submit a Comment