Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Pinterest Üzerinden Medikal Pazarlama: Sosyal Medyada Sağlık Sektörü İçin En İyi Başlangıç Noktası

Pinterest Üzerinden Medikal Pazarlama: Sosyal Medyada Sağlık Sektörü İçin En İyi Başlangıç Noktası
Levent Sansever

Sağlık şirketleri korktukları için sosyal medyayla fazla etkileşime girmekten çekiniyorlar. Medikal pazarlama direktörlerinin bu konuda firmalarının hukuk departmanlarıyla yaşayabileceği sorunlar, harcamaların geri dönüşünün kabul edilebilir olmama riski, sağlık firmalarının neden bu konuda çekinceli davranıyor olabileceğinin sadece birkaç sebebi.

Sosyal medyanın telemarketing, direkt mail, internet reklamı ve ticari gösterilerin toplamının iki katı kadar etkileşim ve fayda sağladığını biliyor muydunuz? Bu etkileşimlerinizi iki katına çıkartma fikrinin oldukça heyecan verici olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Çünkü tüm bu fayda ve etkileşimler satışa çevrilebilir ve herkes satışlardaki artışı takdir eder(özellikle patronunuz ve CEO).

pint_pharma

Medikal Cihaz Firmaları Bile Yapıyor

Sosyal medya gittikçe daha evrensel ve iş merkezli bir hal alırken medikal pazarlamacılar bile sosyal ağın cazibelerine kapılmış durumda. Eğer medikal cihaz üreten firmaların bile bu yolda ilerlediğini duymak pek inandırıcı gelmiyorsa linkteki Twitter listesine bakıp yüzden fazla şirketin sosyal medyayı kullandığını görebilirsiniz. Bırakın onların bu cesur hareketi sizi de etkilesin ve sosyal medyayı kullanmanın bu kadar da çılgınca olmadığına sizi ikna etsin.

Pinterest ile Başlayın

Birçok iş alanında hastalara, tüketicilere ya da hisse sahiplerine yasal problemlere bulaşmadan ulaşmanın mümkün olduğu kabul ediliyor.  Eğer hala tereddütleriniz varsa korkmayın. Adım adım ilerleyin. Facebook’un tüm tartışmalı yönlerine hazır değil misiniz? Daha az tartışılan bir ağı kullanarak başlayın. İşte burada Pinterest devreye giriyorpinterestt

En Tepedeki Markalara Katılın

Simple Measured’a göre dünyanın en büyük 100 firmasından 69’u Pinterest’te. Pinterest Twitter,LinkedIn,Google+ ve Youtube gibi sitelerden ve bloglardan daha fazla akış sağlıyor .

Kazancınız Ne Olabilir?

Aynı zamanda insanlar şirketiniz hakkındaki pinleri, orada çalışan insanları, ürünlerin ve hizmetlerin hayatlarını nasıl etkilediğini gördükçe olumlu bir marka duruşu da kazanabilirsiniz.

Hastalara çıkartmakta olduğunuz bir ürün hakkında bir şeyler öğretebilirsiniz. Böylece ürün piyasaya sürüldüğünde hastalar nasıl çalıştığını ve faydalarını biliyor olurlar.

Hastalara şirketinize içeriden bakma fırsatı verin. Bu kuruluşunuzu daha yükseklere taşıyacaktır ve şirketinizi insancıllaştırmanızın da ayrıca bir yoludur. Nihayetinde takımınızdaki kişilerin sağlık sektöründe işe girmelerinin sebebi insanların hayatlarında bir fark yaratmak istemeleriydi.

Pinterest_Cake

Bu sizin tüketicilere, firmanızın onların hislerini paylaşan, tedavi bulma umutlarını taşıyan, tüm acıların dinmesini düşleyen ve hayat kurtarmak için ne gerekirse yapacak olan tarafını gösterme şansınızdır.

Pinterest yönlendirmeleriyle bir siteye akış sağlamak medikal pazarlama açısından inanılmaz derecede değerlidir. Neden? Çünkü bu, medikal pazarlamacılar için yasal düzenlemelere takılmaksızın sosyal dalgayı yürütmek için altın bir fırsattır. Sosyal medyadan faydalanırsınız; marka duruşu ve bilinci, halkla ilişkiler, hasta eğitimi, yeni bir ürünün sunulması ve sitenize bir sürü akış alırsınız. Tüm bunları daha karmaşık ve tartışmalı yolları kullanmadan yaparsınız.

Düşük Riskli Yatırım

Pinterest öncelikli olarak görsel bir sosyal ağ. İnsanlar görsellere akıyor, paylaşıyor, beğeniyor,pinliyor ve yerine göre bazen yorum yapıyor. Ancak Pinterest, Facebook gibi değil. Facebook insanların bir şeyler hakkında yorum yapmaya gerçekten başladıkları yer ve insanlar konuşmaya başladığında yasal düzenlemeler departmanı geriliyor. Ama rahat olabilirsiniz. Pinterest’te insanlar genelde pek konuşmuyorlar. Pinterest’teki insanların çoğu neredeyse hiçbir pin üzerinde yorum yapmamıştır.

Pinterest Gevezelikten Uzak Bir Sosyallik Sunar

Eğer insanların konuşmasıyla ilgili endişeleriniz varsa Pinterest’le işe başlayın. Çok fazla kaynak harcama gereksiniminiz olmayacaktır çünkü tüm gün dönen konuşmaları takip edip onlara cevap vermek zorunda değilsiniz. Bir sosyal medya kampanyasına başlarken her zaman bir planınızın olması önerilse de Facebook’taki gibi detaylı bir yorum cevaplama algoritmasına sahip olmanız gerektiğini söylenemez.

pillbottle

Pinterest İsimsiz Tartışmaların Yeri Değildir

Şu anda pazarlama mecralarınızda zaten bulunan hasta eğitme materyallerinizi ve görsellerinizi Pinterest’e koymanız çok fazla yorum almanıza neden olmayacaktır. Yani şikayetlere, olumsuz görüşlere ya da isimsiz tartışmalara maruz kalmayacaksınız. İnsanlar Pinterest’i bu amaçla kullanmıyorlar.

Pinterest Daha Az Zaman Harcar

İçerik yaratmak için o kadar da kaynağa ihtiyacınız yok. Her gün ince elenip sık dokunmuş 3-5 tane post atmak ve sürekli cevaplamaya hazır beklemek zorunda değilsiniz. Pazarlama İlişkileri Yöneticisi olarak yasal riskler yüzünden üzerinde çok fazla düşünmeniz gereken içerikler hakkında endişelenmenize gerek yok. Pinterest diğer sosyal ağlar kadar hızlı ilerlemez. Her gün gönderi yayınlamanız şart değildir. İş akışı yönetilebilir derecededir.

Zaten Şu Anda Pinterest İçeriğine Sahipsiniz

Tek yapmanız gereken ajansınızı bulup zaten elinizde olan görselleri düzenlemelerini, amacınıza göre yeniden şekillendirmelerini ve Pinterest’ göre ayarlamalarını sağlamak. Bu kadar kolay. Ayrıca videolarınızı da pinleyebileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Yapabilirsiniz

Sindirmek için biraz fazla ama düşünecek olursanız heyecan verici, düşük riskli bir sosyal medyaya giriş yolu bu. Sizin tüm yapmanız gereken var olan görsel materyalleri ajansa göndermek. Gerisini onlar halledeceklerdir. Hukuk ekibi tarafından yazılmış sayfalarca materyalin içinde kaybolmak zorunda değilsiniz. Sadece sosyal medya konusunda birazcık açık fikirli olmanız gerek.
Karar verdiğiniz anda hazırsınız demektir. Ajansınıza medya uzmanlarıymış gibi güvenin, hukuk departmanınızı da hukuk uzmanlarıymış gibi düşünün. Herkes kendi işini doğru yaparsa gayet iyi olacaksınız.

Submit a Comment