Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya, Sağlığınızı Ne Kadar Etkiliyor?

Sosyal Medya, Sağlığınızı Ne Kadar Etkiliyor?
Kubilay Han Uluerim

Günlük yaşantımızın değişmez bir parçası olan sosyal medya hesaplarımızı sürekli kontrol etmeden duramadığımız bir gerçek. Gerek iş gerek yakın çevreyle iletişim veya eğlence için, bulduğumuz her fırsatta dijital ortamlarda sosyalleşiyoruz. Peki, elektronik cihazlardan gelen her türlü bildirime bu kadar bağımlı olmamızın nasıl etkileri var?

Fortis Healthcare Akıl Sağlığı ve Davranışsal Bilimler Departmanı çalışanlarının yaptığı bir araştırmaya göre her 3 gençten 1’i, sosyal medya bağımlılığı ve elektronik cihazlar yüzünden günde 5 saatten az uyuyor. Genç yaşlarda 6 ile 8 saat uyunmasının ileriki yaşlarda sağlık problemlerini engellemede etkili olduğunu söyleyen uzmanlar, bu konuda gelecek nesiller için endişeli olduklarını belirtiyorlar. Zira uyku düzeni bozuklukları; depresyon, halsizlik, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve odaklanma sorunları gibi fiziksel rahatsızlıklarla neden olabiliyor.

6592915c-edb3-11e5-805c-cca8aa42d510

550 öğrencinin katıldığı çalışmaya göre uykusuzluğun başlıca nedenleri geç uyumak ve sabit bir uyku saatinin bulunmaması. Araştırmaya göre 4 öğrenciden 1’inin sabit bir uyku saati yok. Öğrencilerin %24’ü saat 10’da, %33’ü 11’de ve %15’i gece yarısı yatağa giriyor. ”Sağlıksız uyku saati davranışlarının temel sebepleri: telefonların gereksiz kullanımı, sürekli sosyal medyaya bağlı olma isteği ve yatarken film izlemek. Aynısını ebeveynler de yapıyor. Yani çocuklar ailelerini taklit ediyorlar.” diyor Fortis Healthcare’den Dr. Samir Parikh. Katılımcıların %66’sı arkadaşlarıyla konuşmak için uykularını ertelediklerini söylerken %39’u film izlediklerini belirtiyor. %48’lik bir kesim ise, uyurken telefonlarındaki bildirimleri kontrol etmek için uyandıklarını söylüyor. Bunun üzerine doktorlardan günde 20-40 dakikalık egzersizler yapmaları, az kafein tüketmeleri ve hafif yiyecekler yemeleri konusunda tavsiye almışlar.

Uyumadan yarım saat önce bütün elektronik cihazların kapatılması tavsiye edilse de öğrencilerin %54’ünün televizyon izlediği, %42’isinin de laptop kullanmaya devam ettiği söyleniyor. Erişilmesi kolay teknolojilerin genç nesillerde oldukça dikkat dağınıklığına sebep olduğunu söyleyen Dr. Sameer Malhotra ise yasaklamadan ziyade kontrolün öğretilmesini tavsiye ediyor.

 

 

Fortis Healthcare

Submit a Comment