Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Otizm Araştırmacıları iPad Çalışmaları için 1.2 Milyon $ Elde Etti

Buğrahan Ceylan

Kansas Üniversitesi’nde otizmi inceleyen araştırmacılar alternatif ve destekleyici sistemleri aracılığıyla ana okulunda iletişimi geliştirme projeleri için $1.2 milyon hibe aldı. National Institute on Deafness and Other Communication Disorders tarafından verilen hibeyi,projenin iPad uygulamasını test edebilmeleri için kullanacaklar.

 Birçok otistik çocuk iletişim engelleriyle karşılaşırken, alternatif ve destekleyici sistemler bu çocukların yetişkinlerle bağımsız bir şekilde iletişim kurmalarını sağlıyor. Ancak Kansas Üniversitesi Profesörü Kathy Thiemann’a göre bu sistemler çocukların akranlarıyla iletişimi için aynı derecede başarılı değil.

Thiemann’ın otist çocukların akranlarla iletişimi hakkında Juniper Garden Children’s Project’te yaptığı çalışma, alternatif ve destekleyici sistemler aracılığıyla akranlarla birebir iletişimde başarı sağladı.

Hibe doğrultusunda araştırmacılar sesli iPad uygulaması için 48 otistik anaokulu öğrencisi ve sosyal engeli olmayan 114 anaokulu öğrencisini eğitecek. Ayrıca araştırma doğrultusunda 48 okul öncesi eğitmeniyle birlikte çalışacak.  Bu çalışma araştırmacılara, teknolojinin konuşmada yaşanılan kusurları kapatıp kapatamayacağını gösterecek.  Eğitilen her otistik çocuğa üç akran arkadaş veriliyor.

Submit a Comment