Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnsanoğlu Süper Bakterileri Yapay Zeka Kullanarak Yenecek

İnsanoğlu Süper Bakterileri Yapay Zeka Kullanarak Yenecek
Özge Uçar

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bakterilerin antibiyotiklere her geçen gün daha dirençli hale gelmesi günümüzün en endişe verici sağlık sorunlarından biri. Son gelişmeler, süper bakterilere karşı yürüttüğümüz mücadelede en güçlü müttefikimizin yapay zeka olacağını gösteriyor.

Süper bakterilerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmek için, bilim insanları bakterilerin ilaçlara direnç geliştirme mekanizmalarını anlamak ve bakterileri infekte ederek ortadan kaldıran virüsleri (bakteriyofajları) tedavide etkin olarak kullanabilmenin yollarını arıyordu. Araştırmalar, gelişmiş DNA dizileme yöntemleriyle bakterilerin genomlarını ortaya çıkararak direnç geliştirme mekanizmalarını göstermekle kalmadı, aynı gelişmiş DNA dizileme yöntemiyle bu bakterilerle mücadele edebilecek bakteriyofajların da geliştirilmesinin önünü açtı.

Amerika merkezli biyoteknoloji şirketi Adaptive Phage Therapeutics, dirençli bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonlara karşı, yapay zeka kullanarak gen dizileme işlemini kolaylaştırmayı ve daha hızlı hale getirmeyi amaçlıyor. “Hastanın durumu kritik olduğunda her saniye önemlidir.” diyen Adaptive Phage Therapeutics’in CEO’su Greg Merril, eğitilmiş bir yapay zekanın birkaç saat içinde bakteri için en uygun bakteriyofaj genomunu seçip hasta için gerekli tedaviyi sağlayabildiğini ifade etti.

Kaynak : Futurism

Submit a Comment