Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple, Samsung, Fitbit ve Verily Dijital Sağlık Teknolojilerinde Bir Adım Öne Geçti

Apple, Samsung, Fitbit ve Verily Dijital Sağlık Teknolojilerinde Bir Adım Öne Geçti
Derya Öztürk

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), dijital sağlık teknolojilerinde bir dönüşüm yaratmak için planladığı yeni pilot programı Pre-cert için kabul edilen şirketlerin isimlerini açıkladı. Apple, Samsung, Fitbit, Verily, Johnson & Johnson, Pear Therapeutics, Phosphorus, Roche ve Tidepool ürettikleri dijital sağlık teknolojilerinin FDA onayı alabilmesi için bir adım önde olacaklar.

FDA’in yeni ürünlere onay vermesi genellikle o kadar uzun sürüyor ki çok hızlı bir şekilde ilerleyen teknolojiye ayak uyduramıyor. Bu şekilde dijital sağlık teknolojilerinde bir ilerleme kaydedemediklerini fark eden FDA, bunun için bir program tasarladı.

Pre-cert pilot programının temel amacı, üründen çok şirkete ve geliştiricilere odaklanmak. Eğer FDA şirketin geliştirdiği ürünleri güvenli bulursa, o şirketten gelecek her ürünü düzenlemek zorunda kalmayacak. Böylece dijital sağlık teknolojileri geliştirmede daha çevik bir yaklaşım izleyebilecek.

Program için başvuran 100’den fazla şirket içinden dikkatlice eleme yapan FDA; şirketin büyüklüğü, ürünlerin risk profili gibi bazı değerlendirmeler sonucunda seçtiği 9 ismi açıkladı. İçinde Apple, Samsung gibi teknoloji devlerinin bulunduğu kadroda; Google’ın kardeş şirketi Verily, Pear Therapeutics, Tidepool ve Phosphorus gibi sağlık teknolojisi şirketleri de yer alıyor.

Kaynak: The Verge

Submit a Comment