Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

FDA’dan Şirketlere İlaç Risklerini Paylaşma Çağrısı

FDA’dan Şirketlere İlaç Risklerini Paylaşma Çağrısı
Can Aytı

Geçtiğimiz günlerde FDA’nın sektör için yeni bir sosyal medya rehberi hazırladığından bahsetmiştik. Bu rehber içerisinde dikkat çeken en önemli konulardan biri ise, FDA’nın şirketlerin sosyal medya aracılığı ile ilaç risklerini paylaşma çağrısıydı.

FDA, sosyal medyayı kullanarak ilaç ve tıbbi cihazları düzenleme adına yeni bir yol arayışı içerisinde. Hal böyle olunca, halkı reçeteli ilaçlar ve tıbbi cihazların riskleri hakkında eğitmek amacıyla, şirketlerin Facebook, Youtube ve Twitter’ı kullanmaları için çağrıda bulunan bir sosyal medya rehberi hazırladı.

sosyal

Şu anda ajans tarafından inceleme altında olan taslak ilkelere göre, şirketlerin ürünleri hakkında faydalı bilgiler paylaşırken aynı zamanda da ürünlerinin risklerini paylaşmaları gerektiğini öneriyor. Aynı zamanda verilen bilgilerin yanında müşterinin daha çok bilgi alabileceği bir link’te eklenmesinin doğru olacağını da belirtilmekte. Eğer paylaşılan sosyal medya kanalı Twitter ise, bu bilginin tek bir tweet içerisinde olmasının önemi de gözden kaçırılmamış.

Rehberde belirtildiği üzere;
“Eğer bir şirket, ürününün faydaları ve risklerini Twitter gibi 140 karakter sınırlaması olan bir platformda açıklayamıyorsa, şirket o platformu bir tanıtım aracı olarak tekrar düşünmelidir.”

Onaylandığında, bu kurallar şirketlerin sosyal medya kullanımına ilişkin FDA tarafından sunulan ilk rehber olma özelliğini taşıyacak.

Submit a Comment