Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlk Kez Bir Robot Tek Başına Bir Diş Operasyonu Gerçekleştirdi

İlk Kez Bir Robot Tek Başına Bir Diş Operasyonu Gerçekleştirdi
Derya Öztürk

Dünyada ilk kez dişçi bir robot; insanların yardımı olmadan, tek başına bir diş operasyonu gerçekleştirdi. Robot; bu operasyon için gönüllü olan bir kadın hastaya, 3D baskıyla üretilen 2 dişin implantasyonunu başarıyla gerçekleştirdi.

Tıbbi uzmanlar, operasyon sırasında orada bulunsalar da ameliyat gerçekleştirilirken robota herhangi bir müdahalede bulunmadılar. İnsan hatalarını yapmaması için geliştirilen dişçi robot, insanların aktif bir rolü olmadan başarılı bir ameliyat gerçekleştirmeyi başardı.

Ameliyat öncesi robot, hastanın kafasına ve ağzına yöneltildi. Araştırmacılar daha sonra prosedürü tamamlamak için gerekli tüm bilgileri cihaza programladılar. İmplantların doğru yerleştirilmesi için gereken açılar ve derinlik dâhil edildi. Programlanmış hareketler test edildikten sonra operasyon gerçekleştirildi.

Operasyon yaklaşık bir saat sürdü ve işlem sırasında orada bulunan tıbbi personel, çalışırken robota yardım etmedi. Daha sonra personel, robotun dişleri yüksek hassasiyette yerleştirdiğini tespit etti.

Çin’deki diş implantlarına yaklaşık 400 milyon insanın gereksinim duyduğu halde, her yıl sadece bir milyona ulaşıldığını bildiriliyor. Diş hekimi yetersizliği nedeniyle de insanların daha az kalifiye kişilere yönelmeleri durumunda da genellikle ek sorunlarla karşı karşıya kalınıyor. Robotlar hizmet oranları artırmak ve daha az hata ile operasyonları tamamlamak için önemli bir seçenek olarak görülüyor.

Kaynak: Independent

Submit a Comment