Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Instagramınız Depresyonda Olup Olmadığınızı Söylüyor

Instagramınız Depresyonda Olup Olmadığınızı Söylüyor
Derya Öztürk

Araştırmacılar Instagram’a gönderilen fotoğraflardaki bazı niteliklere dayanarak depresyon tespiti yapabilen bir algoritma geliştirdi.

Birisinin nasıl hissettiğini anlamak, resimlere bakmak kadar basit olabilir aslında. Bilim insanları bunun için yaklaşık 44.000 adet Instagram fotoğrafı topladı. Kullanıcıların yaklaşık yarısı klinik depresyona sahip olduklarını, yarısı ise olmadığını belirtti. Araştırmacılar, depresyonda olan kullanıcıların fotoğraflarının hangi özelliklerinin ortak olduğunu görmek istiyorlardı.

Depresyonda olan kullanıcıların fotoğraflarının daha koyu, mavi ve gri olduğunu fark ettiler. Ayrıca bu kullanıcılar yüz içeren daha fazla fotoğraf paylaşıyorlar ancak fotoğraflarında daha az insan bulunduruyorlardı.

Araştırmacılar, kullanıcıları bu ipuçları temelinde ayrıştırabilmek için bir bilgisayar programı oluşturdu. Pratisyen hekimler depresyonda olan bireyleri yüzde 40 başarıyla tahmin edebilirken, geliştirilen algoritma yüzde 70 oranında başarı gösterdi.

Teknoloji mükemmel olmasa da bilim insanları bu teknolojinin, zihinsel sağlık taramalarını destekleyecek, özellikle tıbbi uzmanlara sınırlı erişimi olan veya hiç erişimi olmayan insanlar için etkili ve ucuz bir yol olabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: Quartz

Submit a Comment