Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Proteziniz Artık Vücudunuzun Doğal Bir Uzvu Gibi Olabilir

Proteziniz Artık Vücudunuzun Doğal Bir Uzvu Gibi Olabilir
Ceren Seber

Brigham and Women’s Faulkner Hastanesi araştırmacıları, beyin ile protez arasında oluşturdukları sinyal bağlantısı ile kullanıcıların protezlerini gerçek bir uzuv gibi rahatça hareket ettirebilmelerini sağlayacaklar.

Günümüzde teknolojiyi anlık takip eden modern protezler bile, kullanıcısına gerçeklik hissini sağlayamıyor. Günlük hayatımızda karşılaştığımız dış etkenleri uzuvlarımız aracılığıyla hissettiğimiz için, protezimizin gerçeklik hissinden uzak olması yaşantımızı olumsuz etkileyebilir.  MIT, Brigham and Women’s Faulkner Hastanesi araştırmacıları, bir hastanın protez bacağı ile beyni arasında sinyal gönderip alabilen yeni bir sinir ara yüzü oluşturmayı başardı.

Bu yeni sinir ara yüzü, hastanın titreşim gibi yalnızca sınırlı uyarı mekanizmalarını hissetmekten öte; protezini doğal bir uzuv gibi kullanmalarını sağlıyor. Bu şekilde, hasta mekanik uzvunun duruşunu, hareket hızını ve hatta dönme kabiliyetini bile hissedebiliyor.

Bu teknolojinin ortaya çıkmasını mümkün kılan buluş, birbirini itip çekmesi için iki kası bağlayacak yeni bir ameliyat tekniği oldu. Protezdeki verilerden gelen elektrik sinyalleri, kasılmaları tetiklemek için kaslara gönderiliyor. Bu kasılmalar ise, hastanın olası durumlarda gerçek bir bacağın göstereceği refleksi hissedebilmesine yardımcı oluyor.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment