Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Rakamlar ile Fitness Uygulamaları

Rakamlar ile Fitness Uygulamaları
Ali Mahmut

Nielsen şirketinin raporuna göre; 2014 yılında, fitness ve sağlık kategorilerinde bulunan aplikasyonları kullanan Amerikalıların sayısı 46 milyona yaklaştı. Bir başka deyişle; neredeyse her 3 Amerikalıdan 1’i akıllı telefonlarından ilgili uygulamaları kullanmakta. Bu sonuç; Nielsen şirketinin iOS ve Android bazlı akıllı telefonlara yüklenen yazılımı ile yaptığı araştırma sonucu ortaya çıktı. Yazılım, kullanıcıların onayı ile yüklenmekte.

Nielsen

Sonuçlara göre; 46 milyon kişi, bu uygulamaları ayda ortalama 16 kez kullanmakta ve 1 saat içinde kapatmakta. 2014 yılında, fitness aplikasyonları kullananlarda %18’lik bir artış söz konusu. Nielsen’a göre; giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımı her geçen gün artıyor. Rakamlarla örneklersek; Fitbit uygulamasının 3.3 milyon kullanıcısı, Samsung S Health uygulamasının 3 milyon ve Nike­+Running uygulamasının 800 bin kullanıcısı var. Samsung ile ilgili küçük bir açıklama: Amerika’da, Gear Fit çıkmadan önce, Samsung S Health aplikasyonuna bağlanabilen giyilebilir bir cihaz yoktu.

Fitness uygulamaları

Nielsen’ın 2014 Ocak ayı verilerine göre; MyFitnessPal’ın kalori hesabı ve diyet takibi yapabilen uygulamasının 8.7 milyon kullanıcısı, Nexercise  uygulamasının 3 milyon ve son olarak Runkeeper uygulamasının 2.1 milyon kullanıcısı var. Nielsen’ın önceki anketindençıkan sonuçlara göre; giyilebilir teknoloji kullananların yarısı 18 – 34 yaş aralığında idi. Ancak MyFitnessPal aplikasyonunu kullananların büyük çoğunluğu 35 yaş ve üzeri kişilerden oluşmakta.

Ek olarak; kadınlar sağlık uygulamalarını erkeklere göre biraz daha fazla kullanmakta. 30 – 39 yaş grubundaki insanların %44’ü sağlık aplikasyonlarını kullanmakta ve bu grubun %60’ı kadınlardan oluşmakta. Fitbit uygulamasını erkekler ayda ortalama 16 kez kullanırken, kadınların 29 kez kullanması buna örnek olabilir.

.

Submit a Comment