Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörüne Özel Hashtag Kullanım Kılavuzu

Sağlık Sektörüne Özel Hashtag Kullanım Kılavuzu
Alperen Sözen

İnternet dilinin gün geçtikçe kendi başına hareket etmeye başladığını gözlemliyoruz. Çeşitli sosyal ağların kendilerine özel iletişim dilleri olduğunu biliyoruz. Sohbet odalarıyla başlayan kısaltmalardan “hashtag”lere kadar geldik. Aslında “tag” dilimizde etiket olarak geçiyor. Bazı kaynaklarda “hashtag” kelimesinin de etiket olarak çevrildiğine rastlıyoruz.

Özellikle Twitter üzerinden iletişim kurulurken dikkat edilmesi gereken konulardan biri hashtagler. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, hashtag kullanılarak atılan tweetler normal tweetlere oranla iki kat daha fazla etkileşim sağlıyor.

Sağlık sektörünün sosyal medyayla kaynaşmasını sağlamak biraz da işleri kolaylaştırmaktan geçiyor. Bilindiği üzere sağlık sektörü tanıtım, reklam ve halkla ilişkiler faaliyetlerinin çok sıkı denetlendiği ve çoğu aktivitenin de düzenlemelerle kısıtlandığı bir alan. Ama asla çaresizliği kabul etmeyen sektör çıkış kapısı olarak sosyal medyayı kullanmaya başlayabilir, hatta başladı da.

Gelelim hashtagleri nasıl kullanmak gerektiğine:

 1. Hastalara ulaşırken konular arasında katı bir ayırım istiyorsanız hashtag kullanmak durumundasınız. Konuları ayırmanız hem tek bir anahtar kelime aramasıyla sizin başlık altına neler yerleştirdiğinizi görmenizi hem de sizinle etkileşime geçen hastaların fikirlerinin aynı aramayla karşınıza gelmesini sağlar.
 2. Unutmayalım ki, önceleri sadece Twitter mecrasında hashtag kullanabiliyorduk. Oysa rekabetin doğası gereği artık Facebook ve Google+ da bu işin içine dahil oldular. LinkedIn bile vazgeçmeden önce hiç olmazsa bir kez hashtagleri denedi.
 3. Hashtag kullanımı yeni nesiller için önceki neslin, arama motorlarına girip istediklerini aratmasından farksız. Geleceğe yatırım yapmak isteyen her sağlık sektörü oyuncusunun bu müşteri profiline alışması ve adapte olması gerekiyor.
 4. Konuşmanın parçası olan insanlar zaten sizle iletişim halinde olduklarından, aktivitelerinizi yaygınlaştırmak adına hashtag kullanabilirsiniz.
 5. Hashtagleri oluştururken kısa olmalarına dikkat etmelisiniz. Konunuzu özetleyen, temanızı belirleyen hashtagler her zaman işinize yarar. Örneğin Symplur’un her gün güncellediği bu liste size yardımcı olabilir.heşteg
 6. Hashtaglerin sayısına dikkat etmekte fayda var. İletinizde ikiden fazla hashtag kullandığınız takdirde, her ek hastag için etkileşim oranınız %17 kadar düşüyor.

Hashtag kullanımı için genel bir kaç bilgiden sonra, kanallarda oluşan farklılıklara da bakmakta yarar var.

Twitter

 • Bir iletide ikiden fazla olmayacak şekilde hashtag kullanılmalı.
 • Bir ya da birden fazla hashtag kullanılan tweetlerin retweet alma şansları normale oranla %55 daha fazla.

Instagram

 • Hashtag konusunda doyum noktası olmayan tek mecra.
 • Ne kadar çok hashtag kullanırsanız o kadar çok takipçi kazanmanız mümkün.
 • Instagram hesaplarında etkileşimin en yüksek noktaya 11 ve üzeri hashtagle çıktığını görüyoruz.

Facebook
Hashtag kullanmak çok güzel ama doğru yerde. EdgeRank Checker‘ın araştırmasına göre Facebook içinde kullanılan hashtaglerin ulaşım oranlarına pozitif etkisi sıfır.

yen

Facebook için hashtag kullanımını tamamen bırakmadan önce bir kaç analize daha bakmakta fayda var. Social Bakers raporuna göre asıl sorun hashtagler değil sayıları olabilir. 2014 Şubat ayı içindeki iletiler incelendiğinde bu durum gözlemlenebilir hale geliyor.

hashtags-graph

Google+

 • Google+ içeriğinizle ilişkisine göre otomatik hashtagler atayabiliyor ama siz de bu hashtagleri düzenleme şansına sahipsiniz.
 • Yorumlara da hashtag koyarak bulunma şansınızı artırabilirsiniz.
 • Bu mecradaki her hashtag Google aramaları içinde de yer alacağından bulunma oranınızı artırmış olursunuz.
 • Aramanızla ilgili Google+ üzerinde yer alan ve hashtaginizi içeren her içerik sağ yan tarafta ayrı sonuçlar olarak size gösterilir.

Hashtag belirlemek ya da belirlenen konularda harekete geçmek için organize olmanızı sağlayabilecek en iyi araçlardan biri Symplur’un sunduğu Healthcare Hashtags Project. Yararlanabileceğiniz diğer bir kaç araç ise şöyle;

 1. Hashtagify.me
 2. RiteTag
 3. Tagboard
 4. Trendsmap

 

Submit a Comment