Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Ranked Health ile Kendinize En Uygun Sağlık Uygulamasını Seçin

Ranked Health ile Kendinize En Uygun Sağlık Uygulamasını Seçin
Kubilay Han Uluerim

Geçtiğimiz sene MIT’den çıkan bir grubun kurduğu kâr amacı gütmeyen Hacking Medicine Institute (HMi), Ranked Health adlı yeni uygulama inceleme platformunu hizmete soktu. Girişim, Massachusetts General Hospital’dan kardiyolog ve yardımcı yönetmen Dr. Maulik Majmudar ve Brigham & Women’s Hospital’da acil tıp hekimi olan Dr. Adam Landman tarafından yönetiliyor.

“Toplumun karşılaştığı en büyük sorunlardan biri: Binlerce mobil tıp uygulamasından güvenli, doğru ve etkili olanları filtrelemek. Hastalar ve tedarikçiler, sağlık hizmeti odaklı uygulamaları kullanırken düzgün karar verecek bilgiye sahip değiller. Bu uygulamalar hakkında özet niteliğinde güvenilir bilgiye ulaşabilecekleri bir kaynağa ihtiyaçları var.” diyor Majmudar.

dididi

Web sitesi şu anda çalışır durumda ve şimdilik Sleepio (85 puanla “önerilen”) ve Quick BP Measure (10 puanla “önerilmeyen”) gibi 17 bilindik uygulama için inceleme mevcut. İncelemeler yapılırken, uygulamaların tesiri ve kullanışlılığı değerlendiriliyor ve puan veriliyor. Sitedeki PharmD hariç inceleme yapan kişilerin hepsi çeşitli uzmanlıklara sahip doktorlar.

Bilgi edinmek için herhangi bir incelemeye tıkladığınızda, web sitesi sizi daha önceden sorulmuş soruların bulunduğu bir listeye götürüyor. Mesela ”bu uygulamanın işe yaradığına dair yayınlanmış bir kanıt var mı?” veya “uygulamanın kullanışlılığı nasıl?” gibi sorularla karşılaşabiliyorsunuz. İncelemeler, aynı zamanda mevzuata uygunluk onayı, gizlilik ve güvenlikle ilgili bilgiler de içeriyor.

Submit a Comment