Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Robotik Cerrahi’de Yeni Dönem

Robotik Cerrahi’de Yeni Dönem
Murat Güney

Robotik cerrahide minyatür robotların kullanıma girmesi ile devrimsel yenilikler ve değişimler yaşanıyor. Bir zamanlar tamamen cerrahın ellerinin maharetine bağlı olan işlemler artık robotların kesin ve ölçülü hareketleriyle gerçekleştiriliyor, fiziksel olarak ulaşılması çok zor veya imkânsız vücut bölgelerine girilebiliyor.

Robotik cerrahi yeni bir kavram değil, ancak bugüne kadar robotların kullanımı gözün içi gibi ortamlardaki hassasiyetleri yetersiz olduğundan büyük organların cerrahisi ile sınırlıydı. Hollanda kökenli medikal cihaz üreticisi Preceyes tarafından geliştirilen Preceyes Cerrahi Robotu ise tam olarak böyle prosedürler düşünülerek üretilmiş. Son derece kesin ve ince hareketleri olan robota bir joystick ve dokunmatik ekran aracılığı ile kumanda ediliyor. Bir mikroskop ile de çalışma alanı görüntüleniyor. Üstelik sistem kullanıcının ellerindeki titremeleri de tespit edip buna uyum sağlayabiliyor. Yedi motoru ile mekanik bir eli andıran cihaz milimetrenin binde biri ölçekte hareket edebiliyor.

Oxford’daki John Radcliffe Hastanesi’nden oftalmoloji profesörü Robert Maclaren tarafından 70 yaşında, retinasının önünde ince bir membran olan bir hasta üzerinde ilk kez kullanılan cihaz başarılı geçen operasyon sonrası rüştünü ispatladı. Bu gelişme özellikle insan eliyle gerçekleştirilmesi zor, ince ve kompleks işlemlere ihtiyaç duyan hastalar için umut ışığı olabilir.

Submit a Comment