Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Royal Philips ve SURFsara Büyük Veriyi Bilim Adamlarının Ayağına Getiriyor

Royal Philips ve SURFsara Büyük Veriyi Bilim Adamlarının Ayağına Getiriyor
Kubilay Han Uluerim

Royal Philips ve Hollandalı yüksek performanslı süper bilgisayar ve veri altyapı hizmeti veren SURFsara, ortaklaşarak Philips HealthSuite bulut platformu ve SURFsara National Research Infrastructure’ı birleştirerek bulut tabanlı yeni araştırma hizmetleri vereceğini açıkladı.

Bu hizmetler özellikle hassas tıp ve toplum sağlığı araştırmalarını destekleyecek. Örnek olarak: tıbbi tarayıcılar, doku biyopsileri, laboratuvar ve gen dizilimi sonuçlarının oluşturduğu devasa verileri toplayarak kolon, prostat ve meme kanseri için her hastaya özel tasarlanmış tedavilerin araştırılmasını sağlayacak. Toplum sağlığı araştırmaları için çok büyük gruplardan çok fazla veri gerektiğini belirten yetkililer, bu ortaklık sayesinde yapılan analizlerin, hastalıklarla ilgili en ufak bilgileri ortaya çıkaracağını ve yeni tedaviler üretileceğini söylüyorlar.

Çevrimiçi katılım için kullanıcı dostu bir portal ile veribilimciler ve klinik araştırmacılar büyük veriye, süper hesaplama tesislerine, Philips ve SURFsara analiz aygıtlarına, yapay zeka ve IT servislerine bağlanabilecek. Bu bağlantıyla, bilim adamları ve araştırmacılar akademik tıbbi enstitülerden ve araştırma programlarından gelen büyük verileri paylaşacak, birleştirecek ve tekrar kullanabilecek.

 

Submit a Comment