Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Astım ve KOAH Hastaları İçin Yeni Dijital Sprey: Digihaler

Astım ve KOAH Hastaları İçin Yeni Dijital Sprey: Digihaler
Kubilay Han Uluerim

Araştırma liderliğindeki küresel entegre ilaç şirketi Glenmark Pharmaceuticals Limited, Hindistan’ın astım ve akciğer hastaları için ilk dijital spreyini piyasaya sürdü. Digihaler adı verilen sprey, kullanımdan geriye kalan dozu belirten dijital sayaç ve ilacın azaldığını belirten uyarı göstergesiyle, astım ve KOAH hastalarının tedavileri boyunca ilaç kullanımına sadık kalmalarına yardım ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2007 yılında yaptığı araştırmaya göre, dünya çapında 300 milyon kişi astım hastalığına sahip ve 2025 yılında bu sayının 100 milyon artması bekleniyor. Açıklananlara göre, her yıl dünya çapında 250.000 kişi, sadece Hindistan’da ise 57.000 kişi astımdan hayatını kaybediyor.

Günümüzde Hindistan’da 35 milyon astım hastası var. Bunun %40’ı kontrolsüz astım, %60’ı ise kısmen kontrollü astıma sahip. Hastaların %50-70’i ise, verilen ilaç tedavisine sadık kalmıyor ve uzun vadede sorun yaşıyorlar.

Bu konuda araştırmalar yapan Glenmark Pharmaceuticals’dan Sujesh Vasudevan, konunun önemini vurgulamak için “Dijital devrimin endüstride merkezi bir rol oynayacağını düşünüyoruz. Özellikle astım ve KOAH hastalığında, hastaların ilaç kullanımına sadık kalmaması dünya çapında büyük bir problem ve değişik yaş grupları arasında bu hastalıkların kontrolünün yetersiz olmasının nedenlerinden biri.” diyor.

Submit a Comment