Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Büyük Veri

Giyilebilir Teknolojiler Bizi “Hastalık Hastası” Yapabilir

09 April 2018 16:03 |

Gelişen giyilebilir teknolojiler, bize vücudumuzu sensörlerle donatma imkanı tanıyor. Bu sensörlerden alacağımız anlık kişisel sağlık verileri, bizi sağlık durumumuz hakkında daha takıntılı hale getirebilir.

Gelecekte elektronik deriler sayesinde yaşamsal bulgularımızı anlık olarak takip edecek, gün içinde aldığımız şeker, tuz ve … Read More

Google Sağlık Verilerini Makine Öğrenimi ile Daha Etkili Çalışabilir Hale Getiriyor

09 March 2018 13:58 |

Google, sağlık alanında makine öğrenimi kullanımını çok daha etkili hale getirebilmek üzere sağlık verilerini analiz eden yazılımı FHIR’ı güncelledi ve açık kaynak kodlu olarak sundu. 

Geçtiğimiz 10 yıl sağlık bilişimi açısından çok önemli bir dönüşüme tanıklık etti: Artık sağlık hizmet … Read More

Merck KGaA Onkolojide Büyük Veri Kullanımına Öncülük Edecek

12 September 2017 16:07 |

Almanya merkezli ilaç şirketi Merck KGaA, Project Data Sphere ile onkoloji inovasyonları gerçekleştirmek üzere stratejik bir iş birliğine gideceğini açıkladı. Bu iş birliği sonucunda büyük verinin gücünden faydalanılarak kanser alanında önemli gelişmeler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Merck, Küresel Onkoloji Büyük Veri Ortaklığı (Global … Read More

Büyük Veri, Sağlığınız İçin Neden Faydalı? -3-

03 November 2016 15:57 |

Yazı dizimizin son bölümünde yapay zekâlı sistemlerin evde kullanabileceğiniz basit konsollarla size nasıl yardım edebileceğinden bahsedeceğiz.

İlaç firması Novartis, multiple skleroz (MS) hastalarının gelişimini gözlemlemek için yazılım devi Microsoft ile çalışıyor.

Söylenilene göre bu çalışma sonucunda Xbox oyun konsolu temel alınarak yapay zekâyla çalışan … Read More

Büyük Veri, Sağlığınız İçin Neden Faydalı? -2-

02 November 2016 12:36 |

Büyük verinin nimetlerinden faydalanmak için dağlar kadar veriyi tasnif ve analiz etmeyi seçen alanlardan biri de ilaç sektörüdür.

Novartis CEO’su Joseph Jiminez, son zamanlarda tavan yapan sağlık hizmetleri ve ilaçların fiyatlarının büyük veri sayesinde düşürülebileceğini söylüyor. Yaptığı açıklamalara göre bugünkü sağlık sistemlerinin çoğu, tedavileri geliştirmek … Read More

Büyük Veri, Sağlığınız İçin Neden Faydalı? -1-

01 November 2016 15:19 |

Büyük verinin altından kalkması zor bir yük olduğu ve adı gibi büyük potansiyel taşıdığı aşikâr. Özellikle sağlık sektöründe birçok hastalığa yeni tedaviler geliştirmek ve teşhis koymak için kullanılan yapay zekâlar, büyük verinin tasnif ve analiz edilmesine oldukça yardım ediyor. Bu … Read More