Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Britanya İlaç Sektörü Büyük Verinin Tüm Nimetlerinden Faydalanmaya Hazır

Britanya İlaç Sektörü Büyük Verinin Tüm Nimetlerinden Faydalanmaya Hazır
Kubilay Han Uluerim

Sağlık hizmeti markaları, her geçen gün artan baskı yüzünden ürünlerini desteklemek için daha fazla güncel kanıt sunma ihtiyacı duyuyor. Özellikle ürünün tesiri ve güvenliği gibi konularda ciddi sorunlar ile karşılaşılıyor.

Bu sorunun üstesinden gelmek için, Büyük Britanya İlaç Üreticileri Birliği (ABPI) desteğiyle sağlık hizmeti şirketlerinin sosyal medya mesajlarından sağlık verileri toplamasını sağlayan bir platform geliştiriliyor.

Şimdiye kadar reçetesiz sağlık hizmetlerinden sistematik bir veri toplama şekli olmaması, markaların sürekli olarak aynı pahalı deneyleri tekrarlamasına neden oluyordu. Bu konuda gelen talepleri karşılamak için geliştirilen ve Real World Data Collection using Social Media adı verilen platform, yakın zamanda hizmete girerek veri toplama işini düşük maliyetli hâle getirdi.

Bu veri toplama yöntemi, sosyal ve dijital firma Orbital Media tarafından geliştirilirken projenin başında Dr. Martin Goldman durmuş.

Belirtilene göre, sistemin en büyük özelliği: büyük çapta verileri sosyal medyadan oldukça detaylı bir şekilde toplayabilmesi ve geleneksel araştırmaların yapılamadığı alanlarda deney yapmaya olanak sağlaması. Ek olarak, bu veri toplama yönteminin klinik deney mevzuatına bağlı olmadığı için markalara daha fazla özgürlük sağladığı da açıklananlar arasında.

 

Submit a Comment