Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektöründe Oyunlaştırma İşe Yarıyor Mu?

Sağlık Sektöründe Oyunlaştırma İşe Yarıyor Mu?
Ceren Gülpınar

Hastaları, sağlıkları konusunda dikkatli olmaları yönünde teşvik eden oyunlaştırma endüstrisi, olumlu sonuçların yanında olumsuz etkileri de beraberinde getiriyor.

Oyunlaştırma, hastaların sağlıklarını takip etmeleri, motivasyon ve ödüllendirme yoluyla sağlık konusunda bilgilerini arttırmaları için hastalara ilham olan potansiyel yollardan biridir. Sağlık hizmeti sağlayan kuruluşlar da, hasta mahremiyet kurallarını ihlal etmeden, müşterilerine sunacakları hizmetleri oyunlaştırma şeklinde sunarak keyifli bir hale getirmek istemektedirler. Yalnızca eğlenme amaçlı bir aracı olmanın yanında, önemli faydalar sunacak olan oyunlaştırma endüstrisi artık, pek çok sağlık hizmet firması açısından bir gereklilik olarak görülmektedir.

Oyunlaştırma, pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmesinden dolayı popüler olmasına rağmen, uzun dönem kullanımlarında hastaları demotive edebilmektedir. Oyunlaştırmanın zamanla davranış değişikliklerine sebebiyet vermesinden endişe duyan araştırmacılar; oyunlaştırmanın hasta davranışlarının değiştirmesinden çok, motivasyonu arttırıcı özellikte olması gerektiğini söylemektedir. Araştırmacılara göre uygulamalar, motivasyonu arttırmanın yanında hasta davranış ve yeteneklerini de geliştirmelidir. Bu sebeple, bilgilenme ile keyifli vakit geçirme arasındaki dengenin, sağlık şirketlerinin desteğiyle kullanıcı tarafından kurulması, oyunlaştırmanın amacına uygun sonuçlara sebebiyet vermesi için çok önemlidir.

Şu an için sağlık ve fitness alanında yaygın olarak kullanılan oyunlaştırma, sağlık davranışlarının inceleme konusunda da potansiyele sahiptir ve derinlemesine yapılan sağlık davranışları çalışmalarında, uygulamanın kullanıldığı sağlık ve fitness gibi alanlar araştırmacılar tarafından çoğunlukla tercih edilmektedir.

Submit a Comment