Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mobil Oyunlaştırma Endüstrisi İlaç Sektörüyle Birleşti

Mobil Oyunlaştırma Endüstrisi İlaç Sektörüyle Birleşti
Ceren Gülpınar

Günlük olarak almanız gereken bir vitamini unutmak farklı bir şey, hayati tehdit içeren bir hastalık için almanız gereken ilacı unutmak daha farklı bir şey. Ancak, iki durumda da ortak olan nokta unutma ya da ihmal etmenin sağlığı olumsuz yönde etkilemesi. Bu gibi durumlara sebebiyet vermemek adına, hastaların zamanında ilaç alımları için teşvik edici rolleri üstlenen mobil oyunlar, günümüzün sağlık şirketleri tarafından tercih edilmeye başlandı.

Pek çok sağlık odaklı şirketin, hastaların zamanında ilaç almalarına ilham olacak sürpriz çalışmalara odaklanmasıyla ortaya çıkan en iyi örneklerden biri de: Mobil oyunlaştırma endüstrisi.

Sağlık şirketleri; HealthPrize, Mango Health ve Ayogo Health gibi sağlık uygulamalarıyla ilaç takvimine bağlı kalan hastaları, Candy Crush gibi popüler mobil uygulamalardan ödüllendiriyorlar. Böylece hastalar, oyun oynarken ilaç takvimlerine bağlı kalmaları konusunda daha hassas olması gerektiklerinin de farkına varıyor.

Mango Health

Mobil oyunlara bağlı olarak gerçekleştirilen ödüllendirme sayesinde, ilaç alımları konusunda hastalar daha dikkatli davranıyor ve ilaçları almaları gereken zamanları aksatmıyorlar. Mobil uygulama kullanımları için hastalara yönelik fırsatlar sunmak da, sağlık şirketleri ile mobil uygulama endüstrisinin pazarlama faaliyetlerinden biri. Örneğin; Mango Health uygulamasını indiren kullanıcılar, ilaç takvimlerine bağlı kaldıkları taktir de oynadıkları mobil uygulamadan puan kazanıyorlar. Üstelik, kullanıcının topladığı puanlar isteğe bağlı olarak, bağışa ya da hediye kartlarına da dönüştürelebiliyor. MangoHealth, kullanıcıları için uygulama dahilinde ilaçlarla ilgili bilgi içeriği de sunabiliyor.

Mobil oyun endüstrisi, sağlık sektöründe hastanın ilaç takibi ve hastanın bilgilendirilmesi için keyifli bir kullanım gibi görünse de, orta yaş ve üstündeki hastalar tarafından yaygın olarak kullanılmadığı bir gerçek. Ancak, akıllı telefon ve tablet kullanımına alışkın olan yeni nesil için uygulama kolaylığı sağlayacak bu gelişmeler, sağlık sektöründek sürpriz gelişmelere zemin hazırlar nitelikte.

Submit a Comment