Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektöründeki İnovasyonlar: Acele Et ve Bekle

Sağlık Sektöründeki İnovasyonlar: Acele Et ve Bekle
Ceren Gülpınar

Gelişen teknolojiyle, pazarlama trendlerinde değişikliğe giden ilaç sektörü için, benzersiz pazarlama sorunları yeni bir durum değildir. Zorlu düzenleyici sınırları aşmadan, sağlık sonuçlarını iyileştirmek için, hastaya bağlanmak adına  yaratıcı ve yeni yollar bulan, başarılı bir şekilde ürünleri tanıtmayı başaran firmalar da vardır. Peki yeni olan nedir: Mobil teknolojiler, sağlık izleme cihazları ve diğer sağlık hizmeti imkanı sağlayan teknolojiler, ilaç firmaları için en yeni gelişmelerdendir. Ne yazık ki, pazarlamacılar, yer altından pazarlamayı önlerken karşılaştıkları sorunlar sebebiyle, sert iç savaşlarla karşı karşıya gelmelerine sebep olmaktadır. Bu sebeple teknolojinin lider yenilikleri etrafında gelen iyimserlik, iç savaşlardan doğan endişeyle dengelenmektedir.

Yapılan son çalışmalarda gözlemlenenlere göre, endüstri liderleri, sağlık hizmeti dijital pazarlama yenilikleri için, ufuktaki heyecan verici teknolojilerle, dengeli ve zorlu kurumsal iklime tepki gösterdi. Dijital pazarlamacılar, ajans liderleri ve teknoloji uzmanlarının bilgilendirildiği çalışmalarda, 2014’ün bugünlerine kadar Rx‘in ilaç pazarlama çabaları ve yılın geri kalanı ile ilgili tahminler üzerinde duruldu. Endüstri uzmanları, dijital pazarlama yeniliklerini hızlandırmak için kendilerinden emin olduklarını söyleseler de, var olan düzenlemeleri ve sert iç kurumsal iklimleri uzaklaştırmaları oldukça zor bir süreç gerektirmektedir.

inovasyon sağlık

Endüstri liderlerinin, “pazarlama yenilik beklentilerine dönüşte, uzman görüşler profilli” çalışma raporuna, Path Forward kurucusu ve Roche ve Genentech‘in Eski Başkan Yardımcısı ve ticari hizmetler küresel başkanı, David Davidovic‘de dahil olmuştur.

Davidovic’in söylemlerine göre: “Dijital sağlık açısından bakıldığında, bilgisayar tabanlı teknolojilerle, sağlığın her yönünde entegre gerçekleştirebiliyorsanız, büyük bir dijital sağlıktan söz edebilirsiniz. Mobil sağlık, fitness izleyicileri, glikoz monitörleri ve insülin pompaları, EHR/EMR sistemleri tarafından sağlanan kapsamlı sağlık yönetimi ortamları gibi pek çok kategori, dijital sağlığın içinde yer almaktadır.

Şirketler, kendi müşteri tabanlarına ulaşmak için ilave iletişim kanalı olarak dijital teknolojileri kullanmaktadırlar. Gelişmiş web siteleri, entegre haberleşme, YouTube kanalları, Facebook ve Twitter‘daki kısıtlayıcı ve düzensiz çevreye rağmen, şirketler uygulamalarla kendi atılımlarını genişletmeye devam etmektedir. Yapılan çalışmalara katılan bilim adamlarına göre, geçtiğimiz yıla nazaran mobil sağlık pazarlaması, ilaç pazarlamanın üzerinde çok büyük bir etki oluşturmuştur. İleriye baktığımızda, uzmanlar mobil ve EMR/EHR sistemlerine odaklanmaya devam edecek olsa da, büyük pazarlama etkisi giyilebilir cihazlarla birlikte gelecektir ve daha iyi giyilebilir sağlık ürünleri, daha sorunsuz platformlarla entegre edilebilecektir.

Mint Collective‘in Yönetici Ortağı ve Johnson & Johnson İçin Sosyal Medya’nın Eski Kurumsal İletişim Müdürü Marc Monseau, önde gelen birçok ilaç şirketi tarafından 2014’ün geri kalan yarısı için sunduğu yenilikçi pazarlama çabalarına yönelik heyecanlarını dile getirdi:

“Dijital iletişim araçlarının kullanımında, iş hedeflerine ve önemli hedef kitlelerine ulaşmak için büyük adımlar görmeye devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıl, şirketler düzenli olarak entegre iletişim ve pazarlama planlarını artırmışlardı.”  dedi. Sözlerine: ” Çok daha fazla şirket şansa sahip olacak; daha kapsamlı ve entegre kampanyalar oluşturulacak. Bununla birlikte, gelecekte markaların çok daha sofistike kampanyalar oluşturmasını da bekliyoruz.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Çalışmada katılımcılara, kurumsal iklim ve iç teşvik eksikliği, yeniliğe adımda iki önemli engel olarak gösterildi. Pazarlamacılar, hasta sağlık sonuçlarını iyileştirmeye yönelik, mobil, EMR/EHR ve giyilebilir cihazlardaki var olan potansiyeli harekete geçirmek için, var olan engelleri kaldırmalılar. Böylelikle, hastaya yönelik alınan olumlu sonuçlar artacaktır.

sağlık inovasyonları

Peki Cevap Ne?

Büyük şirketlerin (Microsoft, KFC, FedEx, GM) bazı zorluklar ve durgunluklarla başladığını hatırlamak gerekirse, bu zorlukların varlığı, dijital sağlık pazarlamasının da genişlemesine yol açabilir. Mümkün olan en iyi araçlarla, hastaların sağlık sonuçlarını iyileştirmek isteyen pek çok inatçı pazarlamacı ve onların iyi mücadele eden ortakları vardır. Üstesinden gelinen her kısıtlama ve güçlük sonrasında, dijital sağlık pazarlamasının geleceği de oldukça yakındır.

Submit a Comment