Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörüne Özel SEO Kılavuzu

Sağlık Sektörüne Özel SEO Kılavuzu
Alperen Sözen

SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu, internet sitenizi optimize ederek, alakalı anahtar kelimelerin aranmasında arama motorlarında bulunma durumunuzu en iyi hale getirmektir. Örneğin, Antalya’da yaşayan bir hasta çevresinde pediatrist araması yaptığında, Antalya dâhilindeki tüm pediatristler içerisinde en önde çıkmak işinize yarayacaktır. Aramalarda ilk sırada yer almak oldukça önemli.

Search Engine Journal’a göre, SEO araçlarının %14,6’lık yakınsayan oranı varken, dışarıdan gelen araçların (direkt e-posta ya da basılı reklamlar) sadece %1,7’lik yakınsayan oranı gözlemleniyor. Yakınsamak, hizmetlere hastaların ne kadar oranda çekilebildiğini anlatmak için kullanılıyor.

SEO hakkında kafanız hala karışıksa, bugün ülkemizde “sağlıkla ilgili herhangi bir konuda bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda hangi kaynağa başvurursunuz?” sorusuna %78,77 oranında internet cevabının verilmesi ve internete bağlanılan araçlarda cep telefonunun %49,07’lik bir paya sahip olması; işiniz için SEO’nun ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin

İnsanların sizi ararken kullanacaklarını düşündüğünüz anahtar kelimelerin bir listesini çıkararak işe başlamak mantıklı olacaktır. Bu listeyi hazırlarken, insanların ne düşüneceğini kestiremem derseniz, etrafınızdakilere işiniz hakkında ne düşündüklerini, akıllarına ilk hangi kelimelerin geldiğini sorarak da fikir edinebilirsiniz. Takım üyelerinizle beraber kapsamlı bir liste çıkarmak daha kolay olacaktır.,

Listenizi hazırladıktan sonra ilk işiniz Google AdWords’e girerek her anahtar kelimeyi aratmak olmalı. Öncül test dediğimiz bu kısımda amaç, hangi ifadelerin aylık bazda yeterli bölgesel arama trafiği sahibi olduğuna bakmak ve bunu yaparken hangilerinin diğer sitelerin ya da reklamcıların kullandıklarından farklı olduğunu keşfetmek.

Anahtar kelimeleri analiz ederken, aylık arama rakamlarının 200 ve 10,000 arasında olmasına dikkat edin.

Yeni algoritmayla beraber, konuşmalı aramalar, görsel aramaları gibi özelliklerin Google’a geldiğini biliyoruz. Sadece anahtar kelime üretmek değil, ürettiğiniz arama terimlerini kullanma şekliniz de oldukça önemli. İnternet sitenizin içindeki her sayfanın ne yaptığını anlatacak kelimeleri girerek arama motorlarınıza internet sitenizin dolayısıyla işinizin ne olduğunu anlatmış oluyorsunuz. Ne kadar açıklayıcıysanız (içeriklerin de iyi olması gerekiyor) o kadar üst sırada yer alıyorsunuz.

Tanımlayıcı Verilerinizi (Meta Data) Belirleyin: Başlık Etiketleri ve Tanımlama Tarifeleri

SEO stratejiniz için seçtiğiniz anahtar kelimelerin internet sitenizin orijinal içerik kısmında yer alması yetmez. Bu kelimelerin aynı zamanda her sayfa içinde tanımlayıcı verilerde gömülü bulunması gerekiyor.

seo soc

Tanımlayıcı veri herhangi bir dokümanın açılış ve kapanış etiketleri arasında uzanan tanımlayıcı etiketlerden oluşuyor. Tanımlayıcı veri arama motorlarına başlık etiketlerini, tanımlayıcı tarifeleri ve başlıkları kullanarak sayfanın ne olduğunu anlamaları konusunda yardımcı oluyor.

Yukarıdaki metinde siyah renkli kısımda görüldüğü gibi, tanımlayıcı tarifelerin 150 karakterden fazla olmaması gerekiyor.

Orijinal İçerik Üretin

Sürekli değişen ve gelişen arama motorları algoritmaları açısından içerik üst seviyede önemli. Aramalarda öne çıkabilmek için, hastanenizle ilgili orijinal içerik üretmeli ve bu içerikleri yayınlamalısınız.

Hastalarınızı ve potansiyel hastaları kaliteli içerik pazarlama ile eğiterek, zaman içerisinde değerinizi ve uzmanlığınızı vurgulayabilecek, aynı zamanda arama motorlarından değerlendirmeler de kazanabileceksiniz.

Örnek olaylar, blog iletileri, videolar, podcastler, söyleşiler, fotoğraflar, hasta tavsiyeleri/yorumları, infografikler, tıbbi gelişmeler, sağlık sektörüyle alakalı konuşmalar gibi içerikleri yayınlayarak; internet sitenize daha fazla değer katabilir ve ilgili anahtar kelimelerin kullanımını arttırarak, arama derecenizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Hastaneniz ya da verdiğiniz sağlık hizmetiyle alakalı içerik üretebilmek için beyin fırtınası yapmanın en iyi yolu, uzmanlık alanınızda hastalarınızın sıklıkla sorduğu sorular hakkında düşünmek olabilir. Belirli soruların sık sık aratıldığını gördüğünüzde, bu sorulara cevap veren bir form oluşturup bunu içerik olarak internet sitenize gömebilir ve SEO etkinliğinizi arttırabilirsiniz.

seo-mistakes-bloggers-should-avoid

Bu aynı zamanda potansiyel hastaların da internet sitenize trafik getirmesine neden olur. Böylece uzmanlık alanınızda pek çok hastayı kendinize çekerek tedavi etme şansı yakalarsınız. Tüm faaliyetler aynı zamanda güvenilirlik ve uzmanlık meziyetlerinizin kanıtlanmasını da sağlar.

Hastaneniz için güvenilirlik sağlayacak ve hasta eğitimine yardımcı olacak bedava bir blog hizmeti başlatarak işe başlayın. Trafik çeken içerik her zaman önemlidir. Uzman olduğunuz alandaki yenilikler, tıbbi gelişmeler gibi pek çok içerik fikriniz olabilir.

İnternet Sitenize Mutlaka Bir Harita Ekleyin

Arama motorlarına internet sitenizi tanıtabilmek ve gömmek amacıyla mutlaka bir site haritanız olması gerekiyor. Harita yardımıyla, arama motorları sitenizin içeriğine daha hızlı ulaşarak; aramaya sizin sitenizden daha fazla sonuç getirebiliyor.

Site haritanızı kendiniz oluşturabilirsiniz ancak uzman değilseniz bu iş çok dallanıp budaklanabilir. Bu nedenle belki de üçüncü parti yazılımlardan yardım almak mantıklı olabilir.

Google’ın kabul ettiği site haritaları için önergeleri buradan bulabilirsiniz.

Farklı Dikey Aramalar Edinin

Sağlık sektörü profesyonelleri video siteleri, görseller, slayt şovları, yerel siteler, mobil ve diğerleri karşısında çok sık kayıplar yaşıyor. Dikey aramalarda görünmemek büyük bir fırsat kaybıdır.

Sağlık sektöründen bir kuruluşun eşsiz SEO dikey aramalarından yüksek yoğunluklu trafik için avantaj yakalaması mümkün. Bu avantajı yakalayabilmek için, SlideShare paylaşımlarınızda gerekli yerlerin dışındaki alanları da doldurarak, arama sonuçlarında üst sırada kalma zamanınızı arttırabilirsiniz. Aynı durum yüklediğiniz videolar için yazdığınız metinler ve tanımlayıcı tarifeler için de geçerli.

Neler yapılabileceğine dair,

Video
Görseller
Slayt şovları
Yerel
Mobil

bağlantılarına tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yerel Arama

Yerel aramaların  %50’sinin mobilden geldiğini belirten Yext’e göre mobil dostu bir yerel deneyimi müşterilere yaşatmak gerekiyor.

Yerel arama, sağlık sektöründeki en önemli dikeylerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık sektöründeki en önemli nokta, fiziksel kanıttır. Hastanenizin binasından, hizmetlerin verildiği ameliyathanelere, çalışan ekibe kadar her element fiziksel kanıta girer. Yerel aramalarla hastanenize ulaşan hastalar, yerinizde sizi ziyaret etme isteği duyarlar.

seo lokal

Hastalar sizi yerinize ve uzmanlığınıza göre ararken, arama sonuçlarında en üstte çıkmanız oldukça önemli. Aynı zamanda hastaların sizin uzmanlık alanınızla ilgili, tam olarak hangi alana gideceğini bilmese de, arama yaptığında “rank” almanız da önemli etkenlerden.

Adresinizin internet sitesinin iletişim bölümünde, Foursquare’de ve Google+ Yerel Sayfanızda yer aldığından emin olmalısınız. Adresinizi eklediğinizde Google muayenehaneniz ve hastanenizin doğru yerini belirleyecektir. Harita üzerinde doğru şekilde konumlandığınızda, şehir ve başlık etiketlerini ekleyerek, gelecek deneyimleri geliştirebilirsiniz.

Google+ Yerel Sayfa, ranking için büyük önem taşıdığından; sayfanıza gelen yorumların sıralamanızı negatif etkileyip etkilemediğini ölçmek için sık sık izlemede kalın.

Sıralamayı Yükseltmek İçin Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medya sıradan bir bireyle kurumlar arasında çift yönlü bir iletişim başlatabilme gücüne sahiptir. Sosyal medyanın SEO için kullanım alanlarından biri de normalde ulaşılması çok zor olan büyük sayıda kullanıcıdan internet sitenize trafik çekmektir.

SEO söz konusu olduğunda, Google ve diğer arama motorları yüzlerce faktörü göz önünde bulundurarak internet sitelerinin kalitelerini belirliyorlar. Sosyal medya bu faktörlerden sadece biri.

İnternet sitenizden bir sayfa, içerik ya da bölüm sosyal medya kanallarında etkili bir şekilde paylaşılıyorsa, arama motoru bu içerik, sayfa ya da bölümün kaliteli olduğuna kanaat getiriyor ve sıralamanızı yükseltiyor.

Submit a Comment