Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin Sağlık Bloglarını Kullanmanın 8 Yolu

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin Sağlık Bloglarını Kullanmanın 8 Yolu
Levent Sansever

İş çevrimiçi pazarlamaya gelince bloglar hedeflediğiniz topluluğa ulaşmanız, onların ürününüz ya da hizmetiniz hakkında konuşmasını sağlamanız için mükemmel birer araçtır. Blogunuzdan maksimum fayda almak için onu güncel ve düzenli tutmalısınız. Eğer bunları doğru şekilde yaparsanız sitenize sürekli ve artan bir trafik sağlayabilir, Google arama motoru sonuçlarında sitenizin daha yukarılarda görünmesini sağlayabilirsiniz. Aşağıda bu söylediklerimizi başarmanızda size yardımcı olabilecek birkaç strateji var.

Blog Açın

Eğer hala bir firma blogunuz yoksa hemen bir tane açın. Seyircinizin kim olduğunu ve okuyucularınızın sizin girdiğiniz içerikten ne almalarını istediğinize karar verin ve başlayın. Genel gönderileriniz güncel olayları, ilginç hikayeleri, yeni buluşları ve benzeri içerikleri barındırabilir. Sayfanızı düzenli olarak güncellemeye ve gönderilerinizin kolay paylaşılabilir olmasına dikkat edin. Bu sayede daha fazla trafik ve bağlantı edinebilirsiniz. İçeriğiniz sosyal medyada tanıtımını da yapın ki daha fazla dikkat çekebilsin ve daha geniş bir ulaşım ağına sahip olabilsin.

Konuk Blog Yazarlığı

Konuk bloglama bir blogcunun başka bir blogda yazı yazmasıdır. Bu işlemin güzel yanı ise hem konuk blogcuya hem de ev sahibi blogcuya faydalı olmasıdır. Ev sahibi blogcu çok fazla zaman ve enerji harcamadan yeni içerik elde ederken konuk blogcu da kendisini başka bir seyirci kitlesine tanıtmış oluyor ve bu kitle daha sonra konuk blogcunun kendi sayfasına da gidebiliyor. Konuk blogcu ayrıca yarattığı içeriğe kendi sitesinin ya da blogunun bağlantı adreslerini de koyabiliyor. Ancak bu bağlantı adreslerinin yazılan blogla ilgili olması gereklidir. Ayrıca çok sayıda verilen bağlantı adresleri (linkler) spam (zararlı yazılım reklamı) gibi görünmeye başlayabilir. O yüzden bu linklerin sayısını 1 ve 3 arasında tutmak en ideali olacaktır. Konuk olarak blog yazacağınız sitenin kitlesini iyi anlayıp onlara göre içerik yaratmanız daha mantıklı bir hareket olacaktır. Ayrıca konuk bloglama yapacağınız sitenin yazarları ya da editörleriyle kuracağınız ilişkilere de dikkat etmelisiniz. Onları sosyal medya üzerinden takip etmek, içeriklerini paylaşmak gibi hareketler olumlu bir izlenim bırakmanız adına iyi olabilir. Böyle yaparak sadece “benim gönderimi sayfanızda yayınlayın” demek yerine önce onlara iyilik yapmış ve onlarla bir ilişki kurmuş oluyorsunuz. Bunu yapmak gönderinizin yayınlanması sürecini kısaltacaktır. BLog-1 Tersine Konuk Blog Yazarlığı

Konuk bloglamanın tam tersini de uygulayabilirsiniz. Yani başka yazarların blogunuzda konuk olarak içerik yayınlamalarına izin verebilirsiniz. Bu sayede hem daha az enerji ve zaman harcayarak yeni içerik sahibi olursunuz hem de konuk yazarın hitap ettiği kitleyle ilişki kurmuş olursunuz. Bu da şüphesiz ki sitenize aldığınız trafiği arttıracaktır.

Rehber Oluşturmak

Kendi endüstriniz hakkında bir rehber oluşturun ve bunu paylaşın. Bu sayede insanlar için bir kaynak haline gelebilir, herhangi bir sorularının olması halinde tıklayacakları ilk adres olabilirsiniz.

Hikayeler

Şaşırtıcı, eğlenceli ve ya insanların içini ısıtan hikayeler daha çok paylaşım alırlar. Eğer ilginç bir hikayeye sahipseniz blogunuzda paylaşın ve sosyal medyayla destekleyin. İlgi çekici başlıklar kullanarak hikayenin ilgi potansiyelini de arttırabilirsiniz. İnsanlar güzel hikayeleri severler. Özellikle eğer hikayede kendilerinden bir şeyler bulabilirlerse hikaye hakkında daha fazla konuşmak ve daha fazla kişiyle paylaşmak isterler.

Listeleme

İnsanlar listelere bayılırlar. “Kalp sağlığınızı geliştirmenin 10 yolu” ve ya “Asla yememeniz gereken 5 yiyecek” gibi başlıklar kullanın. Bu tarz gönderiler daha yüksek tıklanma oranına sahiptir. Aklınızın bir köşesinde bulunsun, içerik hazırlarken işinize yarayabilir.

Mitleri Çürütmek

Sağlık endüstrisinde sayısız mit ve asılsız hikayeler mevcuttur. Bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. Bu mitleri çürütecek ve insanlara gerçeği anlatacak içerikler hazırlayın. Ne kadar şaşırtıcı bilgiler verirseniz gönderinizin paylaşılma ihtimali de o kadar artar. İlgi potansiyelini arttırmak için ilgi çekici başlıklar kullanmayı ve mümkünse listeleme yönteminden de faydalanmayı unutmayın.

Sosyal Medya Profil Linkleri

Sonuncu olan bu yöntem son derece basit. Firmanızla alakalı Facebook  , Twitter veya Google+ profillerinizin zaten olması lazım. Onun dışında çalışanlarınızın sayfalarında bu sayfalara insanları yönlendirebilecek linklerin bulunması faydanıza olacaktır. Bu, marka bilinci konusunda size yardımcı olacak aynı zamanda yukarıdakiler kadar olmasa da sitenize trafik sağlayacaktır. Bu yöntemleri başarıyla uygulamak, onlardan fayda sağlamak size kalmış. Umarım işinize yarar.

Comments

  1. Mesut hoca

    Çok faydalı bir yazı teşekkür ederim :)

Submit a Comment