Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bunama Hastaları İçin Missouri S&T Araştırmacılarından Yeni Cihaz

Bunama Hastaları İçin Missouri S&T Araştırmacılarından Yeni Cihaz
Kubilay Han Uluerim

Bilim adamları kişinin hareketlerini, çevresini ve biyo-sinyallerini takip edip muhtemelen bunama hastalığının erken teşhisini kolaylaştıracak giyilebilir bir cihaz geliştirdi. Araştırmacıların açıklamalarına göre cihaz aynı zamanda askerlerin çatışma eğitimleri için de kullanılabilir.

Doktora sonrası araştırmacılardan Debraj De ve Missouri University of Science and Technology‘nin Bilgisayar Bilimleri Departmanı Başkanı Sajal K Das’ın da aralarında bulunduğu araştırma ekibinin geliştirdiği cihaz hasta rehabilitasyonu ve rutin değerlendirmeler için kullanılacak.

Büyük bir kol saatini andıran cihazın sahip olduğu özellikler şunlar:

  • Kullanıcının hareketlerini ayrıntılı şekilde takip etmek
  • Sıcaklık, nem ve barometrik hava basıncı ölçümü
  • Galvanik cilt tepkileri, kalp ve solunum ritmi ile sağlık durumunu gözlemlemek

Resmi açıklamaya göre cihazın Bluetooth ve GPS özellikleri sayesinde anlık olarak iletişim kurma ve analiz yapmak mümkün olacak. Cihaz potansiyel olarak bunama hastaları için kullanılabilecek. Zira bu hastalar sıklıkla dışarıda gezerken bulundukları konumu unutup kaybolabiliyorlar. Eğer kişinin kalp ve solunum rahatasızlıkları da bulunuyorsa sağlık ekiplerinin kişiye ulaşması oldukça zorlaşıyor. GPS ile sürekli takip altında olan hastaların hayati değerlerini gözleyen sağlık ekipleri bu teknoloji sayesinde acil müdahalelerde bulunabiliyorlar.

Ek olarak silahlı kuvvetlere mensup askerlerin atış talimlerinde tetiği çekerken tereddüt edip etmedikleri kalp ve solunum ritmi monitörleri sayesinde gözlemlenebilecek. Beyin hasarı ve patojenlere maruz kalmak gibi durumlarda askerin bedensel olarak nasıl tepki vereceğinin de analiz edilebileceği belirtiliyor.

 

Kaynak:

http://news.mst.edu/2016/09/wearable-tracker-could-help-patients-soldiers/

Submit a Comment