Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörünün Dijital Araçları

Sağlık Sektörünün Dijital Araçları
Ali Mahmut

Sağlık sektöründe sosyal medya çoğunlukla; hastalara ulaşmak ve onlarla etkileşime girmek için kullanılmakta. Fakat Boston Children’s Hospital ve Merck bu algıyı değiştirecek gibi gözüküyor. ”Insomnia’’, bir başka deyişle ‘’ uyuyamama sorunu’’ hastalığı hakkında araştırma ve veri toplamak  için Facebook ve Twitter’ı kullanarak güçlerini birleştirme kararı aldılar.

Araştırmacılar; kullanıcıların Facebook ve Twitter’ da yaptıkları paylaşımları, yorumları, siteye giriş çıkış zamanlarını takip ederek veri toplamayı, sonrasında bu verileri kullanarak hastanın günlük etkinliklerini ve aktif oldukları zamanları belirlemeyi hedefliyorlar. Sabah işe erken gitmesi gerektiği halde uyuyamayıp bu serzenişini sosyal medyada paylaşan birini düşünün.  Bu paylaşımı ile araştırmacıların radarına girmiş olacak.

insomnia- Boston Children's Hospital ve Merck

HealthMap’in kurucusu ve Boston Children’s Hospital Informatics programının üyesi olan John Brownstein;  uyku problemi yaşayan hastaları, sosyal medyanın sağladığı yeni veriler ışığında  daha iyi anlayabileceklerini ayrıca insomnia olduğunu bilmeyen hastalara ulaşarak  onlara yardımcı olabileceklerini belirtiyor.

Sosyal medyanın imkan ve sınırlarını zorlamakta kararlı olan Merck Genel Müdürü Sachin Jain: ‘’Uyuyama sorunları hakkında paylaşımda bulunanlar; onları daha iyi anlayabilmemizi ve bu sorunun  etkilerini gözlemleyebilmemize imkan verecek. Bu bilgiler ile; bir şehrin veya ülkenin uyku trendlerini görebilmeyi hedefliyoruz. Belki de uyku problemlerini önleyebilecek yeni yöntemler dahi bulabiliriz.

Submit a Comment