Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlığınızın Kontrolünü Ele Alın: Mobil Uygulamaları Kullanın

Sağlığınızın Kontrolünü Ele Alın: Mobil Uygulamaları Kullanın
Buğrahan Ceylan

Bilgisayarın icadı gerçekten büyük bir devrimdi. Daha sonra gelen internet ise bilgisayarlarımızı çok daha işe yarar ve tamamlayıcı nitelikte başka bir devrimdi. Yavaş yavaş bu teknolojiler ilerledikçe bilgisayarın boyutu küçüldü, önce her eve girmeyi başardılar daha sonra ise mobil aygıtlar sayesinde, internet bağlantılı cihazlarımız bizimle beraber sokağa çıkabildi.

Akıllı telefon piyasasında, kendisini sürekli yenileyen ve çok dinamik bir yapısı olan mobil uygulamalar ile artık mobil aygıtlarımızı aklınıza gelen her alanda kullanabiliyoruz. Özellikle sağlık alanında çıkan uygulamaların sayısı gün geçtikçe artmakta ve bu uygulamalar insanların kendi sağlık durumlarına olan kontrollerini arttırmakta çok yardımcı bir etken. Her ne kadar patlayan kuşları sağa sola fırlatmak bambaşka bir zevk olsa da vücudumuzu şekle sokmak ve daha sağlıklı beslenmek için de bize yardımcı olabilirler.

Bu amaçla elimizden geldiğince size fitness, takip ve ölçme, beslenme vb. alanlarında beğenilen uygulamaları sunacağız.

1-FitnessBuilder

Uygulama 800’den fazla antrenmana ve 5.000 ek egzersizi bünyesinde bulunduran başarılı bir çalışma. Ayrıca istediğiniz zaman egzersizler hakkında yardım alabileceğiniz canlı destek hattı da bulunuyor.

FitnessBuilder sayesinde tamamen özelleştirilmiş bir egzersiz programına sahip olabiliyorsunuz. Kullanıcının kaydedeceği kilo, boy, dayanıklılık ve diğer ayarlar ile uygulama, size özel bir program oluşturuyor. Ayrıca antrenman grafiklerinizi kaydederek Facebook ve Twitter sayfanızda paylaşabiliyorsunuz. Uygulama ilk ay ücretsiz, daha sonra ise memnun kalan kullanıcılar belli bir ücret ödemek zorundalar. Uygulama iOS ve Android cihazlar ile uyumlu.

2- MyFitnessPal

MyFitnessPal uygulaması beslenme kontrolü konusunda gerçekten güzel bir uygulama. Tam 2 milyondan fazla gıda maddesini veri tabanında bulunduran MyFitnessPal, kullanıcılara kalori kontrolünde büyük bir kolaylık sağlamayı amaçlıyor. MyFitnessPal uygulamasını, ister düşük karbonhidratlı ister yüksek-proteinli diyetleri uygulayın tüm beslenme alışkanlıklarınıza uygun olarak kullanabilirsiniz. Uygulama ücretsiz olup, iOS, Android, Windows Phone ve BlackBerry cihazlarıyla kullanılabilir.

3- Fooducate

Bu müthiş uygulama sizin gerçekten daha iyi beslenmenize yardımcı olabilmek için var. Eğer alışverişe gittiğiniz zaman aldığınız yiyeceklerin içerisinde hangi maddelerin gerçekten var olduğunu merak ediyorsanız Fooducate tam size göre. Yalnızca barkodu uygulamaya okutmanız yeterli. Eğer almak üzere olduğunuz ürün negatif değerler barındırıyorsa, uygulama size daha sağlıklı benzer bir alternatif sunabiliyor. Ücretsiz olan uygulama iOS ve Android cihazlarla uyumlu.

4-Calm

Calm uygulaması stres seviyenizi düşürmek için tasarlanmış hoş bir uygulama. Calm uygulaması kullanıcıya 2 dakikadan 30 dakikaya kadar değişen seçeneklerle, 7 adımda gerçekleşen bir rahatlama programı oluşturuyor. Gerçekten sizi oradaymış gibi hissettiren kaliteli arka plan temaları ve sesleriyle rahatlamanız için gereken sanal ortamı oluşturabiliyor.

Özellikle 2 dakikalık seçenek ile uygulamayı kullanmamak için yarattığınız çoğu bahaneyi geçersiz kılan Calm, gün içerisinde istediğiniz zaman açabileceğiniz bir uygulama. Tamamen ücretsiz olan uygulama iOS tabanlı cihazlarda kullanılabiliyor.

5-Cruise Control

Cruise Control kullanıcının hızına, ritmine ve kalp atış hızına göre playlist hazırlayan bir uygulama. Sahil boyu koşarken, hızınıza göre değişen ve adımlarınıza göre şarkı ayarlaması yapabilen, gerçekten başarılı, bir uygulama.8.99 TL ücreti olan uygulama iOS cihazlarında çalışmakta.

6-Lumosity Brain Trainer

Sadece vücudunuzun değil beyninizin de antrenmana ihtiyacı var. Nörobilim dalı uzmanları tarafından hazırlanan uygulama; hafızayı güçlendirme, dikkat dağınıklığını giderme ve yaratıcılığı geliştirme amacıyla geliştirildi.

Yalnızca yaş ve cinsiyet ekleyerek size uygun kişisel antrenman programlarını çözebilirsiniz. Daha sonra aldığınız sonuçları, ünlü fizikçi Einstein’ın muhtemel skorundan ne kadar uzakta olduğunu görebilirsiniz. Oldukça eğlenceli ve ücretsiz olan uygulama iOS cihazlar üzerinde çalışmaktadır.

7- Loose It!

Yaz geliyor ve eğer birkaç kilo vermek istiyorsanız bu uygulamayı mutlaka kullanın. Kişisel kilo verme programınızı bırakın uygulama yapsın. Siz de yalnızca yediğiniz yiyecekleri ve ne kadar hareket ettiğnizi izleme şansını edinin. ‘Loose it!’  ayrıca diğer aktivite ölçme uygulamalarıyla senkronize çalışabiliyor. Böylece daha iyi bir program edinebiliyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Submit a Comment