Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Verilerini İçerik Pazarlamasında Kullanmanın 5 Yolu

Sağlık Verilerini İçerik Pazarlamasında Kullanmanın 5 Yolu
Levent Sansever

MediaPost’a göre “Veri, yeni içeriktir.“ ve bu kesinlikle doğru bir tanım çünkü veri, içerik oluşturmada mükemmel bir kaynak olabilir, özellikle sağlık endüstrisi gibi endüstrilerde. Hatta sıklıkla en iyi içerik bile olabilir – ilgili, zamanlı, ilginç ve paylaşılabilir.

Steve Smith kendi MediaPost makalesinde: “Veriler reklam hedeflemede kilit bir faktördür, bence onu tüketiciler için servis medyasında kullanmak daha da büyük bir fırsattır.“ Demektedir. Smith sosyal medyadan veri toplayan ve aylık 600.000 hastalık raporu yayınlayan Sickweatherapp’a dikkat çekiyor. Uygulamanın yaratıcıları dünyanın ilk Doppler hastalık radarı adını takmışlar. Bu program ayrıca kullanıcılarının grip gibi bulaşılabilir hastalıkların yoğun olduğu bölgelere yaklaştıklarında uyarıyor.

Ama veriler sadece “Bilginiz Olsun”dan ibaret değil. Reklam veren firmaları hedef tüketicilerle buluşturabilmek ve çare sunabilmek için bu uygulama kullanıcıları sağlık hizmetleri sağlayıcılarıyla bağlantıya geçiriyor. Smith’in Sickweather’in CEO’su Graham Dogde’dan yaptığı bir alıntı: “En sonunda hedef reklamlara odaklanarak uygulamanın kullanıcıya konumuna göre yakınlarındaki sağlık merkezlerini gösteren haritasını vermesini sağlayacağız.“ Bu var olan verileri içeriğe dönüştürme konusunda zengin ve dinamik, hem tüketiciye servis sağlayan hem de medikal pazarlamaya yeni bir araç katan bir örnek.

Content

Daha küçük çaplı bakacak olursak, hastaneler ve sigortacılar da parmaklarının ucunda benzer verilere sahipler. Yeni bir reklam platformu oluşturmaktan uzak oldukları için ellerindeki kesin verileri çok önemli şeylere işaret edebilen içeriklere dönüştürmeleri çok önemli. Böylece tüketicilerine ya da hastalarına daha kolay ulaşabilirler.

Örneğin; geçmişte acil servise gelen, güneş çarpması ya da uzuv donması gibi durumlarda hastane bir bildiri yayınlayıp korunma yöntemlerini halka anlatabilirdi. Televizyonda, online mecralarda, radyoda veya yazılı olarak neler yapılması gerektiğini belirtebilirdi. Ama şimdi hastalıklardan, yaralanmalardan ve sigorta bilgilerinden elde edilen verilerle daha geniş ulaşım ve kullanım alanına sahip içerikler elde edilebiliyor. İşte birkaç fikir:

1. Sitenizde ya da blogunuzda içeriği öne çıkartabilecek makaleler ve ya hikayeler kaleme alın.

2. Verilerinizin bazı parçalarını paylaşın ve takipçilerinizi paylaşarak diğer insanları da bilgilendirmeleri için teşvik edin.

3. İçeriklerinizi direkt yollardan takipçilerinize/tüketicilerinize gönderin. Böylece onları en güncel konularda bilgili tutmuş olursunuz.

4. Çeşitli rehberler veya “Sık sorulan sorular” bölümleri oluşturarak hem ilgili veriler hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu göstermiş olursunuz hem de hastalarınıza/tüketicilerinize ve topluma rehberlik etmiş olursunuz.

5. Küçük bir video segmenti yaratın. Bu, verilerinizi daha somutlaştıracak ve anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

 

Submit a Comment