Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörü İçin SEO İpuçları

Sağlık Sektörü İçin SEO İpuçları
Ceren Gülpınar

Günümüzde, insanlar kendi sağlıklarıyla eskiye nazaran daha çok ilgileniyorlar. Doktorları ve çeşitli prosedürleri araştırıp bilgi ediniyorlar. Medikal merkezler için gereken fiyatlar, sağlık merkez telefonları, doktor araştırmaları ve sağlık ile ilgili öneriler insanların araştırma konularından yalnızca birkaçı. Bu duruma ayak uydurmak isteyen pek çok doktor ise, artık çevrimiçi ortamlarda daha fazla yer almaya çalışıyor. Sayıları her geçen gün daha da artan doktorların neredeyse hepsi, arama motoru optimizasyonu(SEO) kullanıyor. Böylece, potansiyel hastalara, onların talep ettikleri hizmetleri ve bu hizmetlerin fiyatlarını gösterebilme imkanını tanımış oluyorlar.

Çevrimiçi ortamda daha fazla görünmek ve hastalara daha çok hizmet vermek isteyen hekimler için, SEO oldukça önemlidir. Akıllı telefon kullanım oranı fazla olan hastalar, doktorların çevrimiçi ortamlarda kolay bulunabilmeleri için, mümkün olduğunca çok sayıda araçtan yararlanmasına yol açmaktadır.

Pek çok insanın ve doktorun en önemli sorunlarından biri ise, SEO’yu kendi lehlerine nasıl kullanabileceklerini bilmemesidir. Bu yüzden, potansiyel hastaları kendileri için avantaja dönüştürmek, doktorlar için sanıldığı kadar kolay olmamaktadır.

Sağlıkta SEO

İşte arama motoru optimizasyonlarında, sağlık kuruluşlarına yardımcı olacak 7 ipucu:

  • Tıbbi Rehberler ve Tıbbi Karşılaştırma Siteleri: Yempl.com, UcompareHealthCare.com, sağlık sektörüne yönelik güncel haber siteleri ve doktor profilleri ile ilgili web siteleri sayesinde, kullanıcılar tarafından sitenizin daha kolay bulunmasını sağlayabilirsiniz. Web sitelerinin, sizin uygulamanızı  temsil edebilecek bir sayfaları bulunuyor ve bu sayfa pek çok arama motorunda görülebiliyor. Bu sayfada, hizmet ya da ürününüze yönelik fiyatlandırma, promosyonlar, fırsatlar ve ayrıca iletişim bilgileriniz ile sosyal medya kanallarınızı listeleyebiliyorsunuz.
  • Anahtar Kelimeler: Doğru anahtar kelimeleri seçmeniz çok önemlidir. İnsanlara kurumunuzu ararken kullanabileceği kelimelerin bir listesini oluşturun. Hangi kelimenin daha çok trafik aldığını öğrenebilmek için, Google‘ın anahtar kelime planyacısından kelimelerinizi test edebilirsiniz. Sayıları 200 ile 10.000 arasında değişen ve aylık görünen anahtar kelime gruplarını öğrenerek, kendi anahtar kelimelerinizi kolay bir şekilde seçebilirsiniz.
  • Meta Veri: Anahtar kelimeler, kurumunuzun web sayfalarında meta veri olarak mevcut olmalıdır. Meta etiketleri içeren bu veriler, HTML kodu içindeki açık ve kapalı başlık etiketleri arasında yer almaktadır. Meta veriler, sayfaların ne hakkında olduğunu arama motorlarına başlıktan oluşan etiketler, meta açıklamaları ve meta başlıkları yardımıyla kullanıcılara iletirler.
  • Çeşitli Arama Kategorileri: Web sitenizle hastaların dikkatlerini çekmek için, videolara, görüntülere, slaytlara, mobil uygulamalara ve daha fazlasına mutlaka yer verin. Sitenizin trafiğini artırmak için farklı kategorilerden yararlanabilirsiniz.
  • Orjinal İçerik: Web siteniz orjinal içerikler içermelidir. Prosedürler, sağlık ipuçları ve insanların ilgili olduğu alanlarla ilgili sunacağınız makaleler, insanların web sitenizi ziyaret etmesini kolaylaştıracaktır. Geri kalan konular üzerinde de içerik oluşturmayı ihmal etmeyin. Bu, sizin uzmanlığınızı sergilemenizi ve arama motoru sıralamalarında hedeflediğiniz seviyeyi kazanmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Site Haritası: İnsanların web sitenizde daha kolay gezinmesine yardımcı olur. Kolay bir siteden çıkan insanlar, ihtiyaç duyduklarında tekrar geri dönmek isteyeceklerdir. Site haritaları, sitenizin Google, Yahoo ve Bing tarafından yapılan arama motoru sıralamalarında, üst sıralarda yer almanızı sağlar.
  • Yerel Arama Pazarlaması: Tüm yerel aramaların yaklaşık yarısı mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle, cep dostu bir web sitesine sahip olmak sizin için avantajdır. İnsanların adres ve telefon numaraları da dahil olmak üzere, kurumunuzu bulmaları için gerek duydukları tüm bilgileri web siteniz üzerinde bulundurun. Çünkü yerel arama, sağlık kuruluşları için çok önemlidir.
  • Sosyal Medya: Sohbet ya da oyun esnasında daha çok kullanılan sosyal medyayı kullanabileceğiniz alanlardan birisi de sağlık sektörüdür. Sosyal medyayı, potansiyel hastaları çekmek ve hastalarla iki yönlü konuşmak için kullanabilirsiniz. Böylelikle, web sitenize daha fazla trafik alabilirsiniz.

Submit a Comment