Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlıklı Alternatifler İçin: FoodSwitch

Sağlıklı Alternatifler İçin: FoodSwitch
Ceren Gülpınar

Sağlıksız beslenme alışkanlığımızın kötüye gittiği bugünlerde bu uygulama, her alışveriş sepetini daha sağlıklı bir hale getirebileceğini iddia ediyor. Uygulamayla alışveriş yapanlara, alışveriş sepetinde bulunan her bir madde için, sağlıklı alternatifler sunuluyor.

Bir hayır kurumu tarafından, tuz alımını kesmek için kullanıcıları teşvik etmek üzere geliştirilen FoodSwitch uygulaması, Public Health England tarafından yürütülen yarışmada üçüncü seçildi. Uygulamanın ekibi, uygulamanın arka planındaki 100.000 girdiden oluşan veri tabanını genişleterek, her süper marketi kapsayan ve daha kapsamlı sağlık bilgileri sunan bir uygulama için çalışmalarını sürdürüyor.

Public Health England CEO’su Duncan Selbie, uygulamanın ülkedeki her bir alışveriş sepetini değiştirmek için potansiyel bir fikir olduğunu söyledi. Fikir, British Heart Foundation ile birlikte çalışan George Institute for Global Health, Medical Research Council ve Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından, Avustralya’ya ait benzer bir uygulama baz alınarak İngiltere için geliştirildi.

barkod okuma

Ücretsiz akıllı telefon uygulaması, marketlerde barkod tarayarak çalışıyor. Uygulama, yağ, şeker ve tuz seviyeleri için; kırmızı, yeşil ve sarı renkte uyarılar gönderiyor. Daha sonrasında ise, her bir ürün için benzer, ama daha sağlıklı alternatifler gösteriliyor. Uygulamanın gelecek sürümlerinin, belli marketlerde görülen seçenekleri sınırlandırması veya çevrimiçi alışveriş öncesi, daha sağlıklı seçimler sunması bekleniyor.

Uygulama şu ana kadar 10.000’den fazla indirildi ve kullananlar için tuz tüketiminde %15 oranında azalma görüldü. Üreticiler ise, ürünleri için kırmızı uyarı almak istemediklerinden dolayı, ürünlerini yenilemeye başladılar.

Uygulama Daily Telegraph tarafından desteklenen, Public Health England’ın HealthX yarışmasının 3 kazananından biriydi. Projenin sahiplerine, ürün geliştirmenin yanı sıra, pazarlama, tasarım ve ağ desteği, danışmanlık gibi hizmetler için 15.000 pound değerinde bütçe sağlanmıştı.

 

Submit a Comment