Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sanal Gerçeklik ile Canlı Yayın Olarak İzlenilecek İlk Kanser Ameliyatı!

Sanal Gerçeklik ile Canlı Yayın Olarak İzlenilecek İlk Kanser Ameliyatı!
Kubilay Han Uluerim

The Guardian’ın yaptığı bir habere göre, Britanyalı bir kanser hastasının geçireceği ameliyat, sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde canlı olarak tüm dünya için yayınlanacak.

Londra’lı cerrah Shafi Ahmed tarafından gerçekleştirilecek olan ameliyat, sağlık hizmetleri alanında yapılan yeniliklerde bir devrim olacak. 70 yaşında kolon kanseri olan hastanın adı verilmese de, kendisi bu konu hakkında oldukça heyecanlı olduğunu söylüyor. Ameliyat, 14 Nisan tarihinde Royal London Hospital’dan saat 13:00 gibi izlenebilecek. İzleyecek kişilerin akıllı telefon ve sanal gerçeklik ekipmanlarına ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Ameliyat odasında tavana monte edilecek olan özel kameralar sayesinde, 2-3 saat boyunca canlı yayın yapılacak. Talihsiz bazı kazaların görülmesini engellemek için, 1 dk gecikmeli yayın yapılacağı da açıklanan bilgiler arasında.

Yeni başlayan doktorlar ve stajyerler, daha önceden doktorların omzunun arkasından ameliyatı izlerken, bu yeni teknoloji sayesinde farklı açılar arasında seçim yaparak, ameliyatı her ayrıntısıyla görebilecek. St Bartholomew’s Hospital’da danışman doktor olan Ahmed, bu teknolojinin ameliyat konusundaki küresel eşitsizliği bitireceğini söylüyor ve dünyanın her yanından öğrenmeye niyetli insanların izleyebileceğini belirtiyor. 2014 yılında, bir hastanın karaciğer ve bağırsağından tümor alan Ahmed, Google Glass kullanarak canlı yayın yapmıştı. Bu olay 100’den fazla ülkede 13.000’den fazla uzman doktor ve tıp öğrencisi tarafından izlenmiş. Ameliyat süresinde Ahmed’e soru soran izleyiciler, operasyon hakkında detaylı bilgi öğrenebilmiş.

Dr. Ahmed’in dediğine göreyse, bir sonraki adım: izleyicilerin, özel bir eldiven kullanarak hastayı hissedebilmesi ve daha detaylı bilgi sahibi olabilmesi.

Submit a Comment