Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

GeneGame Oynayarak Kanser Araştırmalarına Katkıda Bulunabilirsiniz

GeneGame Oynayarak Kanser Araştırmalarına Katkıda Bulunabilirsiniz
Seçil Uygungil

Her kanser türü, hastanın genetiğine bağlı olarak birtakım özgün özellikler taşır. Bu durum bazen hastaya özel tedavi geliştirmeyi gerektirebilir. Kanser araştırmalarında kişiye özel tedaviye dair veri birikimi 1970’lere kadar dayanıyor. Doktorların tüm araştırmalara göz atması ve yararlı olanları ayıklamaları fazla zaman alıyor. Ancak günümüzde, sağlık araştırmalarında kitle kaynak kullanımının (crowdsourcing) artması doktorların zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olabilir.

Daha önce de bahsettiğimiz, Cancer Research UK’in sonbaharda çıkarması beklenen akıllı telefon uygulaması GeneGame, kanser tedavisinde yeni çözümler üretmek amacıyla halkın katılımından yararlanacak.  Sadece birkaç dakikanızı ayıracağınız bu oyunla, gösterilen tümör örneklerini inceleyerek kanserin genetik faktörlerini tespit etmeye yardımcı olabilirsiniz.

Cancer Research UK, oyunun geliştirilmesi için Facebook, Google ve Amazon’da çalışan teknoloji uzmanlarının yanı sıra İskoç oyun geliştirme şirketi Guerilla Tea ile birlikte çalışıyor. Şirket özellikle oyundan gelen verilerin doğruluğu üzerinde yoğunlaşıyor.

Oyunun geliştirilmesi henüz bitmemiş olsa da, Cancer Research UK’in 2012 yılında piyasaya sürdüğü kitle kaynak aracı Cell Slider’ın izlerini taşıyacak gibi görünüyor.  2012’nin ekim ayında piyasaya sürülen internet sitesi, göğüs kanserini teşhis edip sınıflandırma süreci için halk katılımından yararlanıyor. Piyasaya çıkışından itibaren 100 farklı ülkeden 200 binden fazla katılımcı 1,6 milyondan fazla sınıflandırma yaptı. Katılımcı kitlelerin, üç ay içerisinde bilim adamlarının 18 ayda tamamlayabileceği veri analizini incelemiş olması bu kitle kaynak aracının başarılı olduğunun bir kanıtı.

Cell Slider’da kanser hücreleriyle ilgili bilinmesi gerekenler aktarıldıktan sonra ilk olarak kullanıcılardan düzensiz hücreleri ayırt etmeleri isteniyor. Daha sonraki adımda ise, östrojen reseptörlerinin sarıyla gösterildiği düzensiz hücrelerin yüz oranları isteniyor.

Günde sadece birkaç dakika GeneGame oynayarak siz de bilim dünyasına katkıda bulunabileceksiniz.  GeneGame de Cell Slider gibi başarı gösterir ve uygulamadan alınan kitle analizlerinin doğruluğu kanıtlanırsa kanserle mücadelede bizleri yeni bir çağ bekliyor diyebiliriz.

 

Submit a Comment