Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sanal Hastalık FOMO’ya Dikkat!

Sanal Hastalık FOMO’ya Dikkat!
Nihal Yormaz

FOMO” (Fear of Missing Out) yani gelişmeleri kaçırma korkusu; Z kuşağının en çok da erkeklerini etkileyen sanal bir hastalık. Tıp otoriteleri tarafından da onaylanan ancak klinik deneylerle kanıtlanmadığı için henüz literatüre girmemiş bir hastalık olan FOMO; en az uyuşturucu bağımlılığı kadar tehlikeli bir boyuta ulaşmış durumda. Zira nasıl ki; uyuşturucu kişinin bilinç kontrolünü kaybetmesine sebep oluyorsa FOMO da sanal bir uyuşturucu gibi insanların, hem bilincini kontrol altına alıyor hem de iş saatlerinden, sosyal yaşamlarından çalarak teknolojiye karşı bir bağımlılık geliştirilmesine yol açıyor.

Birçok insanı uykusuz bırakan “gündemi kaçırma korkusu”, bireylerin sürekli olarak sosyal hesaplarını kontrol etmesine neden oluyor. Fobi olarak da adlandırabileceğimiz bu hastalık, bir yandan da kaygı (anksiyete) bozukluğuna neden oluyor. Örneğin; FOMO hastalığına sahip kişi, sanal dünya ile bağlantıları kesildiği anda kendisini huzursuz, sıkıntılı ve gergin hissetmenin yanında, paylaşımları yeteri kadar beğeni ya da yorum almadığında da duygusal çöküş yaşayabiliyor. Eğer siz de FOMO sendromuna sahip olduğunuzu düşünüyor ve bundan kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimizi dikkate almanızda fayda var.

  • Zaman yaratın ve kendinizi dinleyin!
  • Öncelikle bunun sanal bir ortam olduğunun farkına varın!
  • Sosyal ağlar olmadan kendinizi çok eksik hissediyorsanız öncelikle sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı belli bir saat dilimine indirgeyin ve bu süreyi aşmamaya dikkat edin!
  • Sosyal aktivitelerinizi arttırın!
  • Arkadaşlarınızla daha sık buluşun!
  • Hobiler edinin!
  • Sinemaya ya da tiyatroya gidin!
  • Yürüyüş yapın!

Bu ve çoğaltılabilecek benzer öneriler; FOMO sendromunu atlatmak için doğru adımlar olacaktır. Eğer tüm bu çabalara rağmen hala bu bağımlılıktan kurtulamıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Submit a Comment