Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sanofi, Çocuklar İçin Diyabet Oyunu Geliştirdi

Sanofi, Çocuklar İçin Diyabet Oyunu Geliştirdi
Buğrahan Ceylan

“Gamification”  artık pek çok kişinin en azından bir defa da olsa duymuş olduğu bir terim.  Henüz duymamış olanlar için ise, kısacık bir tanım yaparak, iyi bir örnek olan yazımızın konusuna geçmek istiyorum.

Oyunlaştırma da diyebileceğimiz gamification, oyun mekaniklerinin ve tasarımlarının, oyunla ilgisi olmayan bir bağlamda kullanılmasıdır. Sanofi UK bu tekniği kullanmak suretiyle, diyabet hastalığına sahip çocukların daha fazla sorumluluk almalarını amaçlamaktadır.

iPhone, iPad ve Android cihazlarda çalışabilen bir oyun olan Monster Manor, Sanofi UK tarafından diyabet hastalığına sahip çocuklar için geliştirildi. Elde edilen geri bildirimler ise oldukça başarılı gözükmektedir.

 

Tip 1 diyabet hastalığına sahip çocukları, düzenli olarak ken şekeri testlerini yapmaları ve kaydetmeleri için cesaretlendirmeyi amaçlayan Sanofi UK oldukça etkili bir yol kullanmaya başladı.

iBGStar Meter adında, iPhone cihazlar ile uyumlu olan ek bir aparat sayesinde akıllı telefon kullanıcıları kan şekeri seviyelerini anlık olarak ölçebilmektedirler. Bu aparatın da yardımıyla, Sanofi UK’nin geliştirmiş olduğu oyunda ilerlemek kan şekerleri değerlerinin oyun içi skor tablosuna girmek oluyor. Monster Manor oyununu oynayan her diyabet hastası çocuk, oyunda bir sonraki seviyelere geçebilmek ve hediyeler kazanabilmek amacıyla düzenli olarak kan şekerini ölçerek kaydetmek zorunda. Bu durum ise, düzenli takibin çok önemli olduğu hastalıkta, küçük yaştaki kullanıcıların sorumluluk sahibi olmasında büyük rol oynamaktadır.

Sanofi’nin birlikte çalışmış olduğu Ayogo Sağlık ve Oyun firması CEO’su Michael Fergusson: ” Oyun tasarımcıları olarak çocukların Monster Manor gibi tasarladığımız oyunları oynaması ve bundan zevk aldıklarını söylemeleri bizim için oldukça büyük bir mutluluk. Fakat çocukların oyunu oynarken aldıkları zevk, mutlaka bir sonuca varmalı; bu sonuç ise günlük kan şekeri kontrollerini yerine getirmeleri. “

Submit a Comment