Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Şiddetli Baş Ağrısının Tedavisi İçin Sinir Uyarıcı Cihaz Geliştirildi

Şiddetli Baş Ağrısının Tedavisi İçin Sinir Uyarıcı Cihaz Geliştirildi
Derya Öztürk

Migrenden daha şiddetli bir baş ağrısı türü olan küme baş ağrısının tedavisi için yeni bir cihaz geliştirildi. Vagus siniri uyarıcısı olarak tanımlanan gammaCore isimli bu cihaz, boyuna ve vagus sinirine elektrik vererek şiddetli baş ağrılarıyla baş etme imkânı tanıyor.

Küme (cluster) baş ağrıları; sadece tek taraflı, özellikle göz çevresini tutan çok şiddetli ağrılardır.  Hep aynı taraf göz çevresinde ve şakakta çok hızlı başlayan küme baş ağrısı, kısa bir sürede de geçer. Küme baş ağrıları o kadar şiddetli ağrılardır ki hastalara intiharı bile düşündürebilirler.

Şimdiye kadar ilaçla tedavi edilmeye çalışılan bu şiddetli ağrılar için yaratılan yeni teknoloji küme baş ağrısı yaşayan insanlar için oldukça sevindirici bir haber olacak. Zira kullanımının oldukça kolay olması, istenilen her yerde uygulanabilmesi ve taşınabilir olması gibi önemli avantajlara sahip. Şimdilik yalnızca doktor reçetesiyle kullanılabilen gammaCore’un “fazla frekans” uygulaması gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtiliyor. Yani hastalar hiçbir yan etki yaşamadan diledikleri sıklıkta cihazı kullanabilecekler.

GammaCore’un uzun dönemde, baş ağrısını bastırabilmek için ilaçlara bağımlı olan insan sayısını önemli bir ölçüde azaltabilmesi hedefleniyor. Araştırmacılar, gammaCore’un çok daha az yan etkiyle, etkili bir tedavi sunabilmesi umudunda olduklarını dile getiriyorlar.

Kaynak:

MedGadget

Comments

  1. Bunu nasıl satın alabilirim acil dönüş yaparmısınız

Submit a Comment