Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Migren ve Twitter

Migren ve Twitter
Ali Mahmut

Migren ile ilgili yapılan bir araştırma kapsamında öğrenciler, Twitter’da migren ile ilgili tweet’leri topladı. Retweet edilen ve mecazi olarak kullanılan migren tweet’leri listeden ayrıldı. Ortaya; migren ve şikayetleri ile ilgili eş zamanlı olarak atılan 14.028 tweet çıktı. Twitter kullanıcıları aynı zamanda; migrenin etkileri dolayısıyla okula veya işe gidemediklerini, uyuyamadıklarını, ruh hallerinin değiştiğini belirtti. Araştırmacılar bu çalışmayı, baş ağrıları ile ilgili güçlü bir bilgi kaynağı olarak değerlendirmekte.

shutterstock_183700811

Çarşamba günü Journal of Medical Internet Research‘de yayınlanan çalışmada Michigan Üniversitesi’nde asistan olan ve çalışmayı yürüten Dr. Alexandre DaSilva, meslektaşları ve öğrenciler araştırmalarını anlattı. Araştırma kapsamında; 2011 baharında, hafta boyunca gönderilen tweet’ler toplandı. Toplanan 21.741 tweet, konuyla ilgili olanların ayrılması ile 14.028’e indirildi ve kategorilere ayrıldı. Tweet’lerin neredeyse dörde üçü kadınlar tarafından gönderildi. Migren ile ilgili rahatsızlıklarını dile getirenler ”korkunç”, ”öldürücü”, ”şiddetli ağrı” gibi ortak terimler dışında, migreni tanımlayan 242 farklı kelime kullanıldı. Araştırmacılar yollanan tweet’lerin zaman dilimlerini de inceledi. Şikayetlerin zirve yaptığı zamanlar; pazartesi sabahları ve akşamları.

Elde edilen bilgiler karşısında şaşkınlığını gizlemeyen DaSilva: ”Sosyal medyanın, migrenden dolayı acı çekenler için bir rahatlama platformu olduğuna inanıyorum. ‘Burada acı çekiyorum, migren beni mahvediyor, işten erken çıkacağım’ gibi paylaşımlarla, insanların acılarını paylaşarak bir nevi rahatladıklarına inanıyorum. Bu paylaşımlar, ayrıca bize genelde elde edeceğimizden çok daha fazla bilgi kazandırmakta.”

shutterstock_125240612

Batı ülkelerinde, yetişkinlerin %12’si migrenden etkilenmekte. Migrenden dolayı orta şiddette baş ağrısı çekenlerin oranı %90. Son olarak; migren yüzünden günlük yaşamlarının etkilendiğini ve performanslarının düştüğünü söyleyenlerin oranı %75.

Submit a Comment